Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  16 Haziran 2019

   Haliliye'de 32 Mahalleye Program   URFA'DA HAVUZ SEZONU AÇILDI   Haliliye Belediyesi Onları Unutmadı   URFA'lı Çocuklara Forma Dağıtacak   ŞANLIURFA'DA YANGIN   Urfa'da Fiyatlar Uçuşa Geçti!   Urfa'lı Gençlerden Büyük İlgi   Op.Dr.Ahmet İnan da Sahaya İndi   RIVAN DİLMEN'İN İLGİNÇ ANISI!   İZGÖRDÜ'den Öğrencilere Hediye   KARAKÖPRÜ'DE ÇÖL VARANI!   Kıbrıs Gazilerine Madalya Verildi  

Site İçi Arama

Röportaj

CEVHERİ URFAPRESS'E KONUŞTU

 AK Parti Milletvekili M.Ali Cevheri URFAPRESS.NET muhabiri Necdet Karadeniz'e konuştu.

Anket

URFASPOR TFF 1. LİG'E ÇIKARMI?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

Urfa'lı Gençlerden Büyük İlgi

Op.Dr.Ahmet İnan da Sahaya İndi

URFA'DA HAVUZ SEZONU AÇILDI

Urfa'da Fiyatlar Uçuşa Geçti!

URFA'lı Çocuklara Forma Dağıtacak

Haliliye'de 32 Mahalleye Program

ŞANLIURFA'DA YANGIN

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

İlişkilerimizde Denge ve Yönetim...

 

İlişkilerimizde Denge ve Yönetim...Sosyal varlık olarak bireyin her biri çevre olarak, yetiştirilme tarzı olarak, kök aile olarak birbirinden farklılık gösterir. Örneğin; pre-modern (gelenekçi), modern, post modern yapı ailemizde, çevremizde ve bizde var olmakla beraber bizler aslında bu üç yapının karma modelini de taşıyor olabiliriz.

Hepimizin çevresinde gelişen ve farklılaşan ilişkilerimiz var. Eşimizle, ailemizle, çocuklarımızla, iş arkadaşlarımızla, çevremizle iyi ilişkiler içinde olduğumuz zaman kendimizi daha iyi ifade eder aynı zamanda kaliteli ilişkiler kurarız ki bu da bizim daha mutlu bir birey olmamıza yardımcı olur. İlişkilerimizde ne kadar tatmin bulabiliyorsak yaşamdan aldığımız zevk o kadar artar diyebiliriz. Her ilişkinin kendine ait bir dinamiği vardır. Bu dinamik ise karşılıklı iletişime dayalıdır. Doğru iletişim kurabilmek her ilişkinin temelinde yatar ve tüm yaşantımızı etkiler.

İlişki koçluğu veya ilişki yönetimi çalışmalarıyla hayatımızı daha iyi yönetebilir aynı zamanda iletişimimizdeki hataları, doğruları, çatışmaları fark ederiz ve böylece ilişkilerimizin kalitesi artar. Kişilerin farklı sorunlarla baş etme becerileri, ailelerine, çevrelerine, bilişlerine göre farklılık gösterir. İlişki dinamiklerinin oluşturulması, daha huzurlu bir ortama sahip olabilmek, daha iyi iletişim kurabilmek için kullanılan bir yöntemdir. Aile bir sistemdir. İlişkilerde bir tarafta bir sorun varsa bu mutlaka döngüsel olarak tekrarlanan bir yapının varlığını gösterir. Birey olarak kendimizi değiştirirsek ailedeki, ilişkilerdeki yapıda değişir. Bunların birlikte dinamiklerine bakmak gerekir.

Genellikle, danışmanlara bir ilişkide sorun olduğu zaman başvurulur. Ancak, bir kişiyle hayatımızı birleştirmeden önce, ya da o kişiyle ilişkimizi bir sonraki düzeye taşımadan önce de çalışma yapmak göremediğimiz bütün parçayı görmemizi sağlar. Böylece, kişiler birbirlerinin farklılıklarını dikkate alarak ilişkide uyumu yakalayabilir ve farkındalığını artırabilir. Bir kişinin kişisel gelişim alnında kendisini geliştirmesi sonucunda ilişkisi ve her alanda iletişimi de daha iyi olacaktır. Çünkü iyi bir ilişkinin en önemli yanı kişinin kendisini tanıması, kendi özelliklerinin ve beklentilerinin farkında olmasıdır. Bu da, hayata kattığı anlamı ve değeri farklılaştırır. Bu durumda da karşısındaki kişinin hayata bakış açısını daha rahat anlayabilir. Hayatında dengede olmayan alanları fark eder. Çünkü hayatta en iyi enstrüman dengedir.

Hangi alanlarda çalışılabilir;

İletişim, dinleme, anlama, iletişim çatışmaları,

Kişinin ne istediğini tam olarak bilememesi, genellemeler, çarpıtmalar, düşünce hataları.

İlişkide aradığını bulamaması, vb konularda çalışılabilir. Çünkü ilişkilerde ve iletişimde hep aynı döngüyü yaşıyorsak orada bir sorun var demektir. Biz mutlu olursak, ailemiz, eşimiz ve dolayısıyla daha mutlu bir toplum oluruz.

Başka neler mümkün…

Ekleme Tarihi: 12 Aralık 2018 11:19

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Yorumlar

Bu Habere Toplam 1 Yorum Eklenmiştir.

Ifade Mehmet

Teşekkür ler değer li fikir leriniz den istifade ettik esenkalın...
26/01/2019 19:47

Flash Haber

Urfa'da Sihalı Kavgada 6 Kişi Öldü

 Olay,Şanlıurfa'da meydana geldi.İşte ölenlerin isimleri:

Köşe Yazarları

Mehmet YALÇIN

 

Mahmut MANCI

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

Müslüm AKTÜRK

 

Mustafa ARISÜT

 

Osman Ataman BİNER

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Belgin Turan SATICI

 

Hüseyin GÜZEL

 

İsmail MUTLU

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Ayten DOĞAN

 

Halil SAVAŞ

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

İsmail ARSLAN

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  16 Haziran 2019