Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  20 Eylül 2020

   CANPOLAT'tan İstişare Toplantısı   CANPOLAT'tan İstişare Toplantısı   İşte AK Parti Karaköprü Yönetimi   İşte AK Parti Karaköprü Yönetimi   AĞAN YENİDEN BAŞKAN   AĞAN YENİDEN BAŞKAN   HALİLİYE TAVİZ VERMİYOR   HALİLİYE TAVİZ VERMİYOR   TORU da Hastanede Tedavi Görüyor   TORU da Hastanede Tedavi Görüyor   CANPOLAT MORAL VERDİ   CANPOLAT MORAL VERDİ  Site İçi Arama

Röportaj

Açanal'dan Atilla'ya Açıklamalar

 AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Gülender Açanal, MEDYAURFA.COM Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Nedim Atilla’yı Esentepe’deki bürosunda ziyaret etti.İşte o röpörtaj…

Anket

URFASPOR KAPANIRMI..?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

Urfa'lıya Hiç Güvendinizmi..?

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasındaki tartışma Türkiye genelinde dizi film izler gibi takip ediliyor.

Bu filmin sonu nasıl biter?

Herkes filmin sonunu merak ediyor.

AK Partiye çok yakın bir isim de olan Yeni Şafak Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, AK Parti'nin 14 Ağustos 2001 yılında kurulduğuna dikkat çekerek, "O tarihten bu yana son 3 ayda yaşanan olaylara benzer sürtüşmeler hiçbir dönem yaşanmadı. İtiraf etmeyelim ki son olaylar halkın zihnini bulandırmaya başladı. Neler oluyor sorularının sorulmasına yol açtı. AK Partinin bir Büyüsü vardı. Kitleler AK Partiyi istikrarın sembolü olduğu için tercih ediyordu. Bu büyü bozuluyor” diye yazdı.

Abdülkadir Selvi'nin bu yazısı Ankara'da siyaset sahnesinde büyük yankı oluşturdu.

AK Partiye çok yakın uzman, stratejik hamleleriyle AK Partiye de yön veren çok önemli bir isme "Neler oluyor? Sizin tüm bu olaylar karşısında fikriniz nedir?” diye sorduğumda bana aynen şöyle dedi

"Geçiş dönemi sancıları. Seçim ve Kongreden sonra sorun kalmaz, dolayısıyla bir süre sonra toplum rahatlar..."

Geçiş sancıları açıkça görülüyor da, HDP'nin Barajı aşması halinde 7 Haziran akşamı nasıl bir sonuç çıkacağı da açıkça görülüyor? Bugün yaşananları 7 Haziran'da böyle bir tablonun çıkması halinde sorunun çözümü daha da çıkmaza gireceği de ayrı bir gerçek. Mevcut yaşananlar sadece 7 Haziran'da büyük bir başarı ve seçim zaferinin elde edilmesiyle mümkün olacağı da ayrı bir gerçek...

Son günlerdeki tartışmalar ve acımasız açıklamaların aslında 7 Nisan'da açıklanacak Listelerle alakalı olduğu da açıkça yazılmaya başladı.

Başta Süleyman Soylu olmak üzere bazı etkin isimler bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Liste bize hatta size rağmen Başbakan Davutoğlu ve Bülent Arınç tarafından dizayn ediliyor” tartışması Ankara'da en çok konuşulan konular arasında.

Yani 7 Haziran sonrası güçlerin kimin elinde olacağı ile alakalı bir durum.

Tüm bu yazdıklarım Ankara siyasetiyle ilgili bazı tespitler.

Bir şekilde bu sorunların aşılacağını düşünüyorum.

O nedenle ben bizi yani Şanlıurfa'yı ilgilendiren konu için bu yazıyı yazıyorum.

2002 yılından yapılan tüm seçimlerde AK Parti listeleri açıklanırken Listenin 1.sırasındaki kişiye AK Parti Bakanlık vermedi.

Urfa'nın Bakanı olmadığı için de AK Parti Milletvekilleri birbirine girdi. Güç gösterisi yaptı. "Urfa'yı ben yönetmeliyim" dedi. Yapılmaması gereken herşeyi yaptılar.

Oysa o tarihte listede yer alan bir Urfa Milletvekiline güvenip Bakanlık verilmiş olsaydı Urfa'nın Abisi olurdu. Daha önce yaşanan sorunlar olmazdı.

2011 yılına gelindiğinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve kurmayları "Arkadaş Urfa'dan çektiğimiz yeter. Yıllardır her konuda sorun çıkardılar. Şanlıurfa'nın 1.sırasında bir Ağabey olsun” dediler.

2011 yılında AK Partide Faruk Çelik 1.sırada yer aldı. Zaten Bakan'dı. Seçim sonrası da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görevini devam ettirdi.

4 yıllık yaşanan ve gelinen süreci de ayrıca yazmaya sanırım gerek yok.

7 Nisan'da liste açıklanacak.

Urfalı haykırıyor!

"Urfa'ya Urfalı Bakan istiyoruz..."

Kamuoyundan bana gelen bu yöndeki istekleri gerek sosyal medyada, gerekse Güneydoğu Televizyonunda aylardır izleyici ve okuyucularımla paylaşıyorum.

Urfa'nın bir Evladı olarak Urfalıların isteğini gündeme getirmeye çalışıyorum.

Bir ara müracaat eden 300'e yakın Milletvekili Aday Adayı ve listeye girecek mevcut Milletvekilleri yine "Yok" görülerek "Acaba Urfa'ya 1.sıraya kimi gönderelim?" tartışmaları Ankara'da konuşulmaya başlandı.

Örneğin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Urfa'dan Aday olmayı düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruya, "Taş yerinde ağırdır. Urfa'da hem mevcut Milletvekillerinden, hem de müracaat edenlerden Bakanlık yapabilecek çok değerli arkadaşlarımız olduğunu biliyorum" diyerek Urfa kamuoyunu rahatlattı.

Numan Kurtulmuş'un bu açıklaması, Şanlıurfa'da, "Urfa'ya Urfalı Bakan istiyoruz” haykırışları bir şekilde Ankara'da karşılığını buldu.

Bu gelişmeler yaşanırken AK Parti İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati Aday adaylık müracaatını İstanbul'dan yaptı. Nurettin Necati’de ağırlıklı olarak Urfa'ya Urfa'da yaşayan birinin 1.sıra ve Bakan olması gerektiğini düşünüyordu. 4 yıllık süreç içerisinde de Nurettin Nebati Urfa'yla ilgili hiçbir tartışmanın içerisine girmedi, sürekli Urfa'dan uzak kaldı.

Ancak Ankara'da şimdi, "Madem Urfalılar, Urfa’lı dışında istemiyor. O zaman Nurettin Nebati olsun" demeye başladılar.

Açıkça yazıyorum.

Bu düşünce de yanlıştır.

Urfa’lı, Urfa’lı Bakan isterken, Urfa'nın siyasi genlerini bilen, vatandaşı tanıyan, yaşamı süresince Urfa'nın havasını koklayan, suyunu içen, Urfa’lıyla dertlenen bir Urfa’lıyı istiyor.

Peki isim bazında Urfa’mı kimin 1.sıra ve Bakan olmasını istiyor.

Urfa’lının önceliği Kasım Gülpınar'dır...

Urfalı, "Şayet Kasım Gülpınar'a 1.sıra ve Bakanlık verilmeyecekse listeye girecek mevcut Milletvekillerinden biri, ya da 300'e yakın müracaat edenler arasında listeye gireceklerden bir Urfalı 1.sıraya konulup Bakanlık verilsin” diyor.

Acaba Urfa'lı çok şey mi istiyor?

Bir gün olsun.

Siz Urfa'lıya güvenip Bakanlık verdiniz mi?

Bakanlık verdiniz de mi Urfa'da sıkıntı yaşandı.

Bu kadar önemli bir seçimde bunu da denemek, Urfa'lıya da güvenmek durumundasınız.

AK Parti Milletvekili Kasım Gülpınar Urfa'daki bir Televizyon programında aynen şu açıklamayı yapmıştı : "2011'de Faruk Bey modeline ihtiyaç vardı. Partimiz o tarihte gerekeni yaptı. Yeni süreçte bu konuda Urfa halkının ne istediği de önemlidir. Urfa halkı ne istediğini ortaya koymalı. Urfa'nın önünü tıkayan bazı dinamikler var. Dinamikler boşluktan istifade ederek insanların önünü kapatıyor. Bir kişi hariç herkese hakkımı helal ediyorum” dedi.

Bu yöndeki açıklamaları bayağı uzun, önemli ve anlamlıydı.

Buradan Sayın Kasım Gülpınar'a da sesleniyorum.

1) Urfa halkı tavrını ortaya koymuştur. Ne istediğini açıkça söylemektedir. Yani Urfa'lıya Bakanlık verilmemesi halinde bunun sorumlusu Urfa halkı değildir artık. Kaldı ki bu süreçte etkin STK'ların da isteğinin bu yönde olduğunu biliyorum. Yani daha önceki hataları Urfa'lı da, STK'lar da yapmıyor.

2) Gerçekten merak ediyorum. Şanlıurfa halkının geneline hakkınızı helal ettiniz. 1 kişi hariç.

O günden beri bende kişisel olarak merak ediyorum. Hakkınızı helal etmediğiniz o kişi kim?

Üst komisyonda bu konular ağırlıklı olarak konuşulmaya başlanmıştır.

Aday Adaylarına sesleniyorum.

Ulaşabileceğiniz herkese kendinizden çok Urfa'ya Urfa'lı Bakan istiyoruz diye haykırın.

Urfa'nın önü Urfa'lı Bakan'la aşılacaktır.

Urfa halkının bu yöndeki isteği dikkate alınmaması halinde bunun sorumlusu ve bu işin vebali kesinlikle Urfa'lılar olmayacaktır.

Urfa'lı 2002 yılından bu yana ilk kez tavrını net olarak ortaya koymuştur...

Ekleme Tarihi: 30 Mart 2015 09:14

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

EFELER Pazartesi Parkeye Çıkıyor

 Haliliye Belediyespor Voleybol takımı ligin ilk karşılaşması için hazırlıkları sürdürüyor. Urfa ekibi, 14 Eylül’de Altekma’yı evinde ağırlayacak. Karşılaşma TRT Spor 2’den de canlı yayınlanacak.

Köşe Yazarları

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Mahmut MANCI

 

İsmail MUTLU

 

Mustafa ARISÜT

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

Hüseyin GÜZEL

 

Ayten DOĞAN

 

Belgin Turan SATICI

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Osman Ataman BİNER

 

Müslüm AKTÜRK

 

İsmail ARSLAN

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Halil SAVAŞ

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  20 Eylül 2020