Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  30 Temmuz 2021

   MÜSTEHAK MIYIZ?   MÜSTEHAK MIYIZ?   Yeni Başkan VELAT İZOL oldu   Yeni Başkan VELAT İZOL oldu   Yeni Başkan VELAT İZOL oldu   CANPOLAT START VERDİ   CANPOLAT START VERDİ   TÜRKOĞLU TÜRK'ÜM!   TÜRKOĞLU TÜRK'ÜM!   Donattı,Dr.ŞELLİ'ye Teşekkür etti   Donattı,Dr.ŞELLİ'ye Teşekkür etti   Donattı,Dr.ŞELLİ'ye Teşekkür etti  Site İçi Arama

Röportaj

AKTÜRK-DEMİR RÖPORTAJI

 Tarihi gerçekleri gün yüzüne çıkartacağız.RÖPORTAJ: MÜSLÜM AKTÜRK

Anket

URFASPOR KÜME DÜŞER Mİ?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

16 Kardeş-16 İnsan ve 16 Esnaf..!

 

URFA KÖPRÜBAŞINDA 16 KARDEŞ

HEM İNSANLIK , HEM ESNAFLIK EDERMİŞ ….!

Mustafa AKILLI, 1970’li yıllarda Sarayönü Köprübaşında babasının kebapçı dükkanında çıraklık etmekte. Babasının Köprübaşındaki bugün ki kebapçı dükkanını, nasıl satın aldığını bir sohbet sırasında dostlarına anlatırken Mustafa’ AKILLI ’da dinler.

- Mustafa AKILLI’NIN Babası Reşit AKILLI ; Ben bögönkü köprü başındaki birlik pastahanasının kardaşları, Mehmet DONDURMACI ‘dan, bu dükkanda bakkal olarak ortaklık ettim. Ortaklığımız dostluk içinde senelerce devam etti. O zamanlar Köprü başında On Altı tane dükkanın her birinde iki kardaş ortak olarak çalışırlardı. Bu ayrı ayrı kardaş ortağların dükkan sayısı On Altı tenedi.

Bir gün, ortağım Mehmet DONDURMACI ; - Reşit usta, ben ortaklıktan ayrılmağı düşüniyem dedi. İstersey, dükkanı sen al, yok istersen ben alım. Yada ,istersen satışa çığarağ dedi.

- Bende; valla Mehmet kardaş, ben ortağlığidan memnunam . ama ne dükkanı alla bilirem . nede dükkandan çıkabilirem, Allah şahit heç mi? heç hükmüm yok. Ama beni biraz daha idare etsey olmaz mı? Belki Allah ilerde bize bir yerden bir kısmet açar dedim.

Mehmet usta ; Yok Reşit kardaş ya sen al ,ya ben alım, yada satışa çıkarağ dedi.

Ben ğenede dönüp Mehmet ustaya rica mukabilinde, Vallahi benim imkanım yok. Allaha bağıyam ,bu dükkana bağıyam. Bundan başka gelirimde yok, ben bö gün bırdan ayrılırsam gün pulumu, iaşamı, nasıl çığaram ? Ailemi nasıl geçindirem.? dedim

Mehmet usta – vallahi Reşit kardaş, benimde bir müşkülüm var Onun

üçün satıyam. Şayet sen benim hissemi alırsay , Ben hissemi siye OTUZ BİN LERİYA verem. Yoğ sen hisseyi biye satarsay, Ben seni hisseyi KIRK BİN LERİYA alırım dedi.

O anda gözlerimin içi kızardı, gözüm doldu. verecağım cevabı düşünürken, gözümden yaşlar süzülmağa başladı. Ben o anda put gibi donup kalmışam. Bu olup bitten konuşmiya, yanımızda duran Sırt Hamalımız Mustafa’dan kardaşının şahit olduğunu, bizi dinlediğinin ferkınde değilem .

Bir ara Sırt Hamalımız Mustafa’nın, yüksek bir ses ten BEŞ BİNLİRA benden deye bağırınca, onun Sırt Hamalı kardaşı da, BİN BEŞ YÜZ LERA benden ,deye seslendi. karşı komşu, ÜÇ BİN LİRA benden deye seslenince, sağlı, solu, komşularımda bınlara karşılık verdiler. Bu seslerin benle alakalı olduğı O anda, heç aklıma gelmedi, heç düşünmedim.

Demek ki ,Hamal Mustafa’nın O sesi karşılığında biye yardım desteği yapılimış, ben ferkınde değilem. Anında OTUZ BİN LİRAYI komşu esnaf kardaşlarımız kendi aralarında topladılar. Bı toplanan Otuz Bin Lirayı hemen anında Mehemet kardaşımın kendisinin eline saydılar. Yarın Sebbeh tapu işlemleri üçünde tapuda buluşmamızı da konuştılar.

Ertesi günü öle vakğtı dükkanın tapısını da benim elime teslim etiler. Esnafın tamamına Aynı günün akşamıda lokantada bi yemek ziyafeti de verdiler.

Yemekten sonra herkes Allah hayırlı uğurlu etsin dileğinde bulunup kısım, kısım, ayrılıp getiler. Yemekte en son kalan kardaşımız Biye, Reşit kardaş, Allah dükkanını siye mübarek etsin. Esnaftan hiç kimseye bir kuruş borçi yoğtır. arkadaşların tümü siye helal etmiş anasının sütü gibi hoş helal olsun dediler. hiç kimsenin sende alacağı bir kuruş parası yoktur. Dükkani siye ğerli uğurlu olsun deyip ayrıldı. Benden beş kuruş almadan bı dükkanın mülkünü biye bedava verdiler.

1- Bakkal Mehmet ve Mustafa TACİR kardaşlar ,2- Kristal Pastağanası Bakır ve kardaşı 3- Bamya Mustafa kardaşlar, 4- Bakkal Mehmet ve Ahmet UNCU kardaşlar, 5-Şükrü ve Ali ÇETİNADAM kardaşlar,6- Dondurmacı Kısa Mehmet ile Ali kardaşlar. 7- Bakkal Ziya ve kardaşı Abdullah AYDIN , 8- Mahmut ve Eyüp AŞİT kardaşlar, 9- Yoğurtçu Cuma ve Ali KOÇ Kardaşlar 10 - kömürcü Hacı Hamit BAYAR Kardaşlar 11– Bakkal Mehemet korkmaz, Hamit korkmaz Kardaşlar 12– Kasap Ramazan ve Müslüm GERGER kardaşlar 13-Ayakkabıcı, Ahmet ve Cemil Kardardaşlar 14 – Remzi ŞAHAP ve kardaşı 15-Ayakabıcı ,Hec Hasan AVCI ve Hemme kardaşlar. 16-Hec Reşit ve Remazan kardaşlar. Ayrıca, Sırt Hambalı Mustafa ve kardaşı vede dükkanın satış fiyetinde biye peşin ikramda bulunan Ortağım Mehmet DONDURMACI’dan ,Bu köprübaşında ki on Altı tene ayrı ayrı kardaş olan ortağların Biye olan bı eyiliklerini dünya ahiret unudamam.

İşte şimdi ki dükkanı biye alan, Bu On Altı tane ayrı ayrı kardaş ortağlar gibi, bende sonradan kardaşım Remezan’dan ortağ olarağ bı dükkanda çalıştım.

Şimdi bende her Cuma gecesi, her mübarek gün ve gecelerde , bı on Altı tene kardaş ortağların ruhuna Fatihalar okur, sadaka dağıtır, geçmişlerine göz yaşı içinde ağlıyıp dua ederem .

Başta Dedik ya …..!

URFA KÖPRÜBAŞINDA 16 KARDEŞ

HEM İNSANLIK, HEM ESNAFLIK EDERMİŞ….!

Ekleme Tarihi: 19 Ekim 2020 08:18

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Yorumlar

Bu Habere Toplam 3 Yorum Eklenmiştir.

Vefa! Osman Ataman BİNER

Sevgili kardeşim,maalesef "İyi insanlar iyi atlara binip gidiyorlar"birer birer...Ancak sizin gibi bu güzellikleri unutmayan vefalı dostların oluşuyla teselli buluyoruz.O on altı güzel insanla hemşeri olmak dışında bir bağım olmamasına rağmen onlar adına size Allah razı olsun,derim..Sağ olun.
06/11/2020 22:04

Eski Urfa'nın en büyük özeliği HALİL Balıkçıoğlu

HÜSEYİN, sevgili kardeşim yüreğine bereket. Bu 16 kardaşları çok iyi tanır alış veriş yapardım, çok güzel bir paylaşım. Vefat edenlere rahmet, yaşayanlara sağlık diliyorum, kasap Ramazan emmiyede rahmetler diliyorum..
01/11/2020 20:22

BU ESNAFLARI VE BU İNSANLARI BULABİLİRMİYİZ ERTUĞRUL TALHA

BİRLİK DAYANIŞMA KARDEŞLIK VE KALKINDIRMA İLE ÜLKEM KALKINIR İŞSİZ OLAN İŞ BULUR. MUTLULUK VE KALKINMA OLUR. ÜSTAT KELEMİNE VE DİLİNE SAĞLIK.
19/10/2020 10:37

Flash Haber

Yeni Başkan VELAT İZOL oldu

 Şanlıurfa Barosu Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçim ile yeni baro başkanı belli oldu.

Köşe Yazarları

Osman Ataman BİNER

 

Müslüm AKTÜRK

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Mustafa ARISÜT

 

Beyhan ERGEN

 

Hüseyin GÜZEL

 

Ayten DOĞAN

 

İsmail MUTLU

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Belgin Turan SATICI

 

İsmail ARSLAN

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

Halil SAVAŞ

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Mahmut MANCI

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  30 Temmuz 2021