19 Ekim 2020 08:18

16 Kardeş-16 İnsan ve 16 Esnaf..!

URFA KÖPRÜBAŞINDA 16 KARDEŞ

HEM İNSANLIK , HEM ESNAFLIK EDERMİŞ ….!

Mustafa AKILLI, 1970’li yıllarda Sarayönü Köprübaşında babasının kebapçı dükkanında çıraklık etmekte. Babasının Köprübaşındaki bugün ki kebapçı dükkanını, nasıl satın aldığını bir sohbet sırasında dostlarına anlatırken Mustafa’ AKILLI ’da dinler.

- Mustafa AKILLI’NIN Babası Reşit AKILLI ; Ben bögönkü köprü başındaki birlik pastahanasının kardaşları, Mehmet DONDURMACI ‘dan, bu dükkanda bakkal olarak ortaklık ettim. Ortaklığımız dostluk içinde senelerce devam etti. O zamanlar Köprü başında On Altı tane dükkanın her birinde iki kardaş ortak olarak çalışırlardı. Bu ayrı ayrı kardaş ortağların dükkan sayısı On Altı tenedi.

Bir gün, ortağım Mehmet DONDURMACI ; - Reşit usta, ben ortaklıktan ayrılmağı düşüniyem dedi. İstersey, dükkanı sen al, yok istersen ben alım. Yada ,istersen satışa çığarağ dedi.

- Bende; valla Mehmet kardaş, ben ortağlığidan memnunam . ama ne dükkanı alla bilirem . nede dükkandan çıkabilirem, Allah şahit heç mi? heç hükmüm yok. Ama beni biraz daha idare etsey olmaz mı? Belki Allah ilerde bize bir yerden bir kısmet açar dedim.

Mehmet usta ; Yok Reşit kardaş ya sen al ,ya ben alım, yada satışa çıkarağ dedi.

Ben ğenede dönüp Mehmet ustaya rica mukabilinde, Vallahi benim imkanım yok. Allaha bağıyam ,bu dükkana bağıyam. Bundan başka gelirimde yok, ben bö gün bırdan ayrılırsam gün pulumu, iaşamı, nasıl çığaram ? Ailemi nasıl geçindirem.? dedim

Mehmet usta – vallahi Reşit kardaş, benimde bir müşkülüm var Onun

üçün satıyam. Şayet sen benim hissemi alırsay , Ben hissemi siye OTUZ BİN LERİYA verem. Yoğ sen hisseyi biye satarsay, Ben seni hisseyi KIRK BİN LERİYA alırım dedi.

O anda gözlerimin içi kızardı, gözüm doldu. verecağım cevabı düşünürken, gözümden yaşlar süzülmağa başladı. Ben o anda put gibi donup kalmışam. Bu olup bitten konuşmiya, yanımızda duran Sırt Hamalımız Mustafa’dan kardaşının şahit olduğunu, bizi dinlediğinin ferkınde değilem .

Bir ara Sırt Hamalımız Mustafa’nın, yüksek bir ses ten BEŞ BİNLİRA benden deye bağırınca, onun Sırt Hamalı kardaşı da, BİN BEŞ YÜZ LERA benden ,deye seslendi. karşı komşu, ÜÇ BİN LİRA benden deye seslenince, sağlı, solu, komşularımda bınlara karşılık verdiler. Bu seslerin benle alakalı olduğı O anda, heç aklıma gelmedi, heç düşünmedim.

Demek ki ,Hamal Mustafa’nın O sesi karşılığında biye yardım desteği yapılimış, ben ferkınde değilem. Anında OTUZ BİN LİRAYI komşu esnaf kardaşlarımız kendi aralarında topladılar. Bı toplanan Otuz Bin Lirayı hemen anında Mehemet kardaşımın kendisinin eline saydılar. Yarın Sebbeh tapu işlemleri üçünde tapuda buluşmamızı da konuştılar.

Ertesi günü öle vakğtı dükkanın tapısını da benim elime teslim etiler. Esnafın tamamına Aynı günün akşamıda lokantada bi yemek ziyafeti de verdiler.

Yemekten sonra herkes Allah hayırlı uğurlu etsin dileğinde bulunup kısım, kısım, ayrılıp getiler. Yemekte en son kalan kardaşımız Biye, Reşit kardaş, Allah dükkanını siye mübarek etsin. Esnaftan hiç kimseye bir kuruş borçi yoğtır. arkadaşların tümü siye helal etmiş anasının sütü gibi hoş helal olsun dediler. hiç kimsenin sende alacağı bir kuruş parası yoktur. Dükkani siye ğerli uğurlu olsun deyip ayrıldı. Benden beş kuruş almadan bı dükkanın mülkünü biye bedava verdiler.

1- Bakkal Mehmet ve Mustafa TACİR kardaşlar ,2- Kristal Pastağanası Bakır ve kardaşı 3- Bamya Mustafa kardaşlar, 4- Bakkal Mehmet ve Ahmet UNCU kardaşlar, 5-Şükrü ve Ali ÇETİNADAM kardaşlar,6- Dondurmacı Kısa Mehmet ile Ali kardaşlar. 7- Bakkal Ziya ve kardaşı Abdullah AYDIN , 8- Mahmut ve Eyüp AŞİT kardaşlar, 9- Yoğurtçu Cuma ve Ali KOÇ Kardaşlar 10 - kömürcü Hacı Hamit BAYAR Kardaşlar 11– Bakkal Mehemet korkmaz, Hamit korkmaz Kardaşlar 12– Kasap Ramazan ve Müslüm GERGER kardaşlar 13-Ayakkabıcı, Ahmet ve Cemil Kardardaşlar 14 – Remzi ŞAHAP ve kardaşı 15-Ayakabıcı ,Hec Hasan AVCI ve Hemme kardaşlar. 16-Hec Reşit ve Remazan kardaşlar. Ayrıca, Sırt Hambalı Mustafa ve kardaşı vede dükkanın satış fiyetinde biye peşin ikramda bulunan Ortağım Mehmet DONDURMACI’dan ,Bu köprübaşında ki on Altı tene ayrı ayrı kardaş olan ortağların Biye olan bı eyiliklerini dünya ahiret unudamam.

İşte şimdi ki dükkanı biye alan, Bu On Altı tane ayrı ayrı kardaş ortağlar gibi, bende sonradan kardaşım Remezan’dan ortağ olarağ bı dükkanda çalıştım.

Şimdi bende her Cuma gecesi, her mübarek gün ve gecelerde , bı on Altı tene kardaş ortağların ruhuna Fatihalar okur, sadaka dağıtır, geçmişlerine göz yaşı içinde ağlıyıp dua ederem .

Başta Dedik ya …..!

URFA KÖPRÜBAŞINDA 16 KARDEŞ

HEM İNSANLIK, HEM ESNAFLIK EDERMİŞ….!