Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  29 Ocak 2020

   BAYDİLLİ OCAKBAŞINA GEÇTİ   BAYDİLLİ OCAKBAŞINA GEÇTİ   Şanlıurfa'daki Bombacılar Adliyede   Şanlıurfa'daki Bombacılar Adliyede   Urfada Deprem Hasarlı Cami Yıkılıyor   Urfada Deprem Hasarlı Cami Yıkılıyor   Urfada Deprem Hasarlı Cami Yıkılıyor   Urfa'da O Öğretmen Tutuklandı   Urfa'da O Öğretmen Tutuklandı   Göbeklitepe Fuarda Konuşulacak   Göbeklitepe Fuarda Konuşulacak   Hüseyin DAĞ İle Yollar Ayrıldı  Site İçi Arama

Röportaj

Açanal'dan Atilla'ya Açıklamalar

 AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Gülender Açanal, MEDYAURFA.COM Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Nedim Atilla’yı Esentepe’deki bürosunda ziyaret etti.İşte o röpörtaj…

Anket

URFASPOR HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
BİTTİ
BİTİRİLDİ
BİTİRİLECEK

Günün Manşetleri

Urfa'da O Öğretmen Tutuklandı

BAYDİLLİ OCAKBAŞINA GEÇTİ

Urfada Deprem Hasarlı Cami Yıkılıyor

Urfada Deprem Hasarlı Cami Yıkılıyor

Göbeklitepe Fuarda Konuşulacak

Hüseyin DAĞ İle Yollar Ayrıldı

Şanlıurfa'daki Bombacılar Adliyede

Hüseyin DAĞ İle Yollar Ayrıldı

Şanlıurfa'daki Bombacılar Adliyede

BAYDİLLİ OCAKBAŞINA GEÇTİ

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

CAMİ'DE NASIL NAMAZ KILACAĞIZ?

 

CAMİ’DE NASIL NAMAZ KILACAĞIZ!?

Yakın zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başlattığı bir tartışma, medyada ve sanal alemde insanlar için ciddi bir tartışma konusu haline geldi. Bilen bilmeyen yorum yapmakta bazen de saçma öneriler sunulmakta.

Özellikle bazı büyük şehirlerimizin büyük camilerinde rastlanan; arka, arkaya dizilmiş okul sırası görünümlü oturma grupları; gerçekten de bir ‘’kilise ortamı’’ benzerliği yaratmıştı! Diyanet İşleri Başkanlığı’’nın konuya bu noktadan itiraz ettiğini düşünüyor ve bu hassasiyeti gönülden destekliyorum. Lakin DİB’nın kendi çözüm önerilerinin ve çoğu bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanların yaptıkları çoğu yorumların tutarsız olduğu ve varsa bu sorunu; daha değişik boyutlara taşıdığını gözlemliyorum.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önerisi: ayakları kıbleye uzatarak oturup ya da uzanarak namaz kılmak…
Bu kararın dayanağı nedir? Kuran'i ve sahih sünnet kaynağı var mıdır? Yatalak olmayan lakin ortopedik özürlü bir insanın uzanarak namaz kılması kadar saçma ve komik tavsiye olmaz. Şimdiye kadar kendini din âlimi zanneden bazı cahillerin yaptıkları yanlış mealler nedeniyle dinin anlaşılması ve yaşanılması noktasında yarattıkları sıkıntı gibi; bu konuda da ilgisi ve hakkı olmayan kimseler tarafından gereksiz bir tartışma yaratılmış durumdadır.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ; ‘’özürlü namazının’’ nasıl kılınacağına değil de; kimlerin ''Özürlü namazı'' kılabileceğine dair yorum yapması daha faydalı olur diye düşünüyorum. Çünkü çoğu sağlıklı lakin kendini özürlü zanneden insan; camilerde özürlü namazı kılma gayretinde. En basit sorun, en hafif ağrıda bile insanlar özürlü namazı kılmaya çalışmaktalar. Asıl bu insanların aydınlatılması gereklidir.
Hastalıklar ve tedavi metotları çok değişti. Zamanımızda bir çok genç; yapılan protez operasyonları nedeniyle sağlıklı gözükürken oturup kalkmakta zorlanmaktadır. Ya da tıbben yasaklanmış. Bunlara camide tabure ile oturarak namaz kılmayı yasaklarsanız insanları camiden men etmiş olursunuz!

Buna da kimsenin hakkı yoktur. Müslümanın kıbleye ayak uzatmamak gibi bir hassasiyeti varken camide ayağı kıbleye uzatarak namazın tavsiye edilmesi akla ziyan bir durumdur.

Diyanetin ''Camilerimiz kiliseye benzemesin'' hassasiyeti önemlidir yerindedir. Lakin çözüm bazı kaynaklarda resmedilen ve önerilen saçmalıklar değildir. Kabe'de ve Ravza'da insanlar taburelerde istedikleri safta namazlarını kılmaktadır.

Diyanetin; kıbleye ayak uzatarak veya camide uzanarak ima ile namaz kılma önerisi doğru değildir. Israr edilirse bir sürü ortopedik ve nörolojik sorunlu insanın camilere gitmesine engel olunacaktır.

Müsebbip ve muhattapların bu durumu dikkate almadıklarını düşünüyorum.

Ekleme Tarihi: 26 Aralık 2019 07:35

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

Urfada Deprem Hasarlı Cami Yıkılıyor

 Karaköprü ilçesinde bulunan Hz. Aişe Camisi’nin minaresi için, Elazığ’da yaşanan depremin ardından oluşan hasar nedeniyle yıkım kararı verilirken, cami de ibadete kapatıldı.

Köşe Yazarları

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Mustafa ARISÜT

 

Belgin Turan SATICI

 

Müslüm AKTÜRK

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Osman Ataman BİNER

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Mahmut MANCI

 

İsmail MUTLU

 

İsmail ARSLAN

 

Ayten DOĞAN

 

Halil SAVAŞ

 

Hüseyin GÜZEL

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  29 Ocak 2020