Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  07 Nisan 2020

   Vali Erin'den Hem Çağrı Hem Mesaj   URFA'da Sonuç Bir Günde Çıkacak   URFA'da Sonuç Bir Günde Çıkacak   URFA'da Sonuç Bir Günde Çıkacak   CANPOLAT ÜRETTİĞİNİ DAĞITIYOR   CANPOLAT ÜRETTİĞİNİ DAĞITIYOR   CANPOLAT ÜRETTİĞİNİ DAĞITIYOR   CANPOLAT Bir Mesaj Yayımladı   CANPOLAT Bir Mesaj Yayımladı   YALÇINKAYA FİLOYU BÜYÜTÜYOR   YALÇINKAYA FİLOYU BÜYÜTÜYOR   VALİ ERİN ÇOK KARARLI  Site İçi Arama

Röportaj

Açanal'dan Atilla'ya Açıklamalar

 AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Gülender Açanal, MEDYAURFA.COM Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Nedim Atilla’yı Esentepe’deki bürosunda ziyaret etti.İşte o röpörtaj…

Anket

URFASPOR HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
BİTTİ
BİTİRİLDİ
BİTİRİLECEK

Günün Manşetleri

VALİ ERİN ÇOK KARARLI

VALİ ERİN ÇOK KARARLI

CANPOLAT ÜRETTİĞİNİ DAĞITIYOR

CANPOLAT Bir Mesaj Yayımladı

CANPOLAT ÜRETTİĞİNİ DAĞITIYOR

YALÇINKAYA FİLOYU BÜYÜTÜYOR

YALÇINKAYA FİLOYU BÜYÜTÜYOR

URFA'da Sonuç Bir Günde Çıkacak

URFA'da Sonuç Bir Günde Çıkacak

CANPOLAT ÜRETTİĞİNİ DAĞITIYOR

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

Çaresi Bizde.. Ey Corona!

 


Çaresi Bizde.. Ey Corona!Savaşları, salgın hastalıkları, doğal felaketleri ancak birebir yaşayanlar ne demek olduğunu anlar. Cumhuriyet döneminde birçok savaştan çıkmış, maddi ve manevi çöküntülere bir de salgın hastalık ile baş etmeye çalıştığını çoğumuz kitaplarda okumuş, filmlerde izlemiş fakat işin bu kadar derinliğini belki de anlayamamıştık. Ülke çapında yeniden düzenlemeler yapılmış, sağlık teşkilatına yeni kanunlar, dispanserler, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi gibi önemli hizmet veren yerler açılmıştır.

Türk milleti olarak; enfeksiyon hastalıklarla, mücadelede çok önemli hekimler yetiştirmiş bir milletiz. Türk örf ve adetlerinde de temizlik ve hijyen her zaman önemli olmuştur. Şu anda tüm dünyayı etkileyen Corona (Covit-19) virüsünü de Sağlık bakanımız başta olmak üzere tüm sağlık personeli ve doktorlarımızın da özverili destekleri ile aşacağımıza inanıyorum.

Özellikle kriz anlarında kriz yönetimi ve kaygı yönetimi önem arz ediyor. Kaygı aslında stresli durumlarda doğal bir insan tepkisidir. Normal kaygı insanı, o işi daha dikkatli yapmasına yönlendirir. Ne yazık ki, bu olağanüstü durumlarda kaygı bozukluğuna giren “tekrarlayan düşünce ve endişeler” normalmiş gibi kabul edilmeye başlandı. İnsanın kendisini, ailesini ve toplumu koruması açısından da bir taraftan da tedbirlerin önemini hepimizi biliyoruz. Peki biz hangi noktada olmalıyız. Obsesif bir toplum haline mi geleceğiz, obsesif bir gençlik mi yetişecek?

Açıkçası ben gençliğe güveniyorum. Z kuşağı duruma ve şartlara göre hareket etmeyi tercih edecektir diye umuyorum.

Ne yapacağız? Dikkatli olacağız, hijyen koşullarına uyacağız ve tabi dışarıya ‘gerekmedikçe’ çıkmayacağız.

Sizleri etkileyen ve sürekli bilgi kirliliği yayan videolar ve paylaşımlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Bilinçli bir farkındalık ile yaklaşmak haberi kaynağından almak ve daha çok abartmamak, stresi de iyi yönetmenizi sağlar.

Yaşlılarımızı daha çok telefonla arayarak, mümkünse görüntülü arayarak, komşuları, eşi dostu ve çocukları onların ihtiyaçlarını dönüşümlü olarak gidererek, büyüklerimizden desteğimizi eksik etmeyelim.

Kaygıyı nasıl yönetebilirsiniz.

Dua, meditasyon, rahatlatıcı müzikler, yoga, derin nefes egzersizleri, duş alarak düşüncelerinizi rahatlatabilirsiniz.

Olumsuz düşünceleri atarsanız, olumlu düşünceler kendiliğinden gelir.

Doğada ve evde jimnastik hareketleri, beynin pozitif imajlarını tetikleyen kimyasalları serbest bırakır.

Kaliteli bir uyku için, uyumadan önce sizi tedirgin edecek şeyleri izlememek, daha rahat ve huzurlu bir uyku hem bağışıklık sisteminizi, kemik ve de ruh sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Tabi C vitaminli destekli gıdaları da unutmayacağız.

Peki evde çocuklarla neler yapılabilir;

Şimdiye kadar yaptıklarınızı yapmaya devam ederken, şimdiye kadar yapamadığınız içinizde uhde kalan şeyleri yapmaya ne dersiniz?

Mesela; dans edin, küçük minderlerle oyunlar oynayın, albümlere bakın, çocuklarla iletişim için harika bir fırsat olabilir. Birlikte yemek pişirebilir, kek yapabilirsiniz. Puzzle, patates baskısı da seçenekler arasında unutmayın. Birlikte evinizi temizleyebilirsiniz. Herkesin bir sorumluluğu ve görevi olur. Sonrasında videolarda harika etkinlerden birini yapmayı deneyebilirsiniz. Büyükler; Google Art&Culture üzerinden, sanat turuna ne dersiniz?

Tüm bunların hepsini yapın, demiyorum. Her ne yaparsanız yapın, içine sevgiyi, ilgiyi, içten yakınlığı, önemsemeyi koyun lütfen.

İnsanlık, tarihler boyu ayakta kalabilmek için ne mücadeleler vermiş. Dilerim, huzurlu, sağlıklı bir dünya inşa etmek ve olaylara, durumlara bakış açımızı değiştirip daha çok paylaşımı, daha çok doğayı koruyan bir yapıyı da seçeriz. Olumlu düşünün olumlu olsun. Aşı bulundu, normal hayata döndük diyelim fakat bazı şeyleri değiştirmeyi, içine güzellikler katmayı unutmayalım.e-mail: belginturan.official@gmail.com
Ekleme Tarihi: 23 Mart 2020 09:25

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

URFA'da Sonuç Bir Günde Çıkacak

 Şanlıurfa’da donanım eksikliği nedeniyle yapılmayan koronavirüs testi, şüphelilerden alınan örneklerin Gaziantep ve Adana’ya gönderilmesiyle yapılıyor, sonucun çıkması 2 gün gibi bir süreçle gerçekleştiriliyordu.

Köşe Yazarları

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

Belgin Turan SATICI

 

Müslüm AKTÜRK

 

Mustafa ARISÜT

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Ayten DOĞAN

 

GÜLSÜM MUNAR

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Osman Ataman BİNER

 

İsmail MUTLU

 

İsmail ARSLAN

 

Mahmut MANCI

 

Halil SAVAŞ

 

Hüseyin GÜZEL

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  07 Nisan 2020