Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  17 Temmuz 2019

   URFA'DA RENKLERİN DANSI!   Yeni Başkanın Paylaşımına Tepki   FORMALAR TAMAM AMA..!   CANPOLAT Makamında Oturmuyor   EMİN ÖZÇINAR TAM GAZ   FORMALAR TAMAM AMA..!   URFASPOR YOLA ÇIKTI AMA!   İstanbul Havalimanında Göbeklitepe   Ankara ŞURKAV'dan İlk Toplantı   ŞANLIURFA'DA BU DA YAŞANDI   5-9 AĞUSTOS'TA HESAPTA   100 GÜNÜ 18 MADDEDE AÇIKLADI  

Site İçi Arama

Röportaj

CEVHERİ URFAPRESS'E KONUŞTU

 AK Parti Milletvekili M.Ali Cevheri URFAPRESS.NET muhabiri Necdet Karadeniz'e konuştu.

Anket

URFASPOR TFF 1. LİG'E ÇIKARMI?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

ŞANLIURFA'DA BU DA YAŞANDI

Ankara ŞURKAV'dan İlk Toplantı

FORMALAR TAMAM AMA..!

İstanbul Havalimanında Göbeklitepe

URFASPOR YOLA ÇIKTI AMA!

FORMALAR TAMAM AMA..!

Yeni Başkanın Paylaşımına Tepki

CANPOLAT Makamında Oturmuyor

URFA'DA RENKLERİN DANSI!

EMİN ÖZÇINAR TAM GAZ

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

AH ŞU ÖDEVLER..

 

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor. 0-7 yaş çocuğuna okul öncesi dönemde minimum sorumluluklar vermek, oyuncaklarını toplaması, masaya bir tabak getirmesi, el,yüz yıkama, diş fırçalama gibi temizliğini yapması. Buna bakmak gerekiyor.

Çocuk bu dönemde sevgiyle, iyi bir iletişimin kurulduğu güvenli bir ortamda, şefkat, sabır, sınır ve sorumluluklarını bilerek dengeli bir şekilde yetiştirilmiş olması onun sağlıklı bir birey olma yolunda ilerlemesine vesile olur.

Bu da kendisine okulda verilen dersleri, ödevleri yapabilmesi için iyi bir zemin oluşturur.

Anne ve babalarımızı da anlıyorum onlarda çocuklarını en iyi şekilde yetişmesini, iyi bir mesleğinin olması için yüksek beklentiler içerisine girebiliyorlar. Mükemmeliyetçi olmadan çocuklarına hükmetmeden ödev yapmayı çocukta bir kaygı unsuru olarak ortaya çıkmasına zemin hazırlamadan sıcak bir aile ortamında rehberlik edebilirler.

Çünkü ödev aslında akademik başarıdan ziyade sorumluluk alma, bazı becerileri geliştirme ve okulda öğrendiklerini pekiştirmedir.

Çocuğa dikte etmek, onu aşağılamak, beceriksizsin demek yerine çocuk hangi yaşta ise o gelişim özelliklerini gösteriyor. Çocuk hangi yaşta, neleri, ne kadar yapabileceğini bilmek ve bu gelişim özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Çocuktan yetişkin tavrı bekleyemeyiz.

Ebeveynlerin çocuklarına ödev yaptırırken en çok yaptığı hatalar nelerdir?

Ebeveynler ya aşırı mükemmeliyetçi veya aşırı zorlayıcı veya çocukları tamamen serbest bırakarak, ilgi göstermeme şeklinde sıralayabiliriz.

Ebeveynler olarak çocukları ile iletişimlerinde ödev ve ders üzerinden olursa artık alışılmış ve sıradan bir ilişkimiz olur. Onun yerine bu gün okulda neler öğrendiniz? Buradaki ses tonu, vurgu beden dili de çok önemli. Çocuğu sorgular gibi mi soruyoruz? Yoksa iletişim kurmak ve paylaşım için mi bu da çok kıymetli tabi.

Öncelikle çocuğun ödevini yapmamasının nedenleri araştırılmalıdır. Mesela; çocuğun dikkat eksikliği var mı? Bu durumda çocuk odaklanmakta zorluk çekebilir ve sürekli masadan kalkarak başka şeylere yönelecek ve ödevden uzaklaşacaktır. Bu durumdaki çocuğa ceza vermek son derece yanlıştır. Bunun çözümü daha farklı olmalı. Çocuk konuyu anlamakta zorluk çekiyor olabilir. Çocuğun gün içinde başka bir şeye canı sıkılmış ve ona karşı bir tepki geliştirmiş olabilir. Anne babası içeride Televizyon izlerken veya eğlenceli bir şeyler yapıyorken odaklanamıyor olabilir. Yani çocuğun ödev yapmaması aslında bir sonuçtur. Bakış açısı da bu yönde olduğu zaman çözüm bulmak da daha kolay olabilir.

Şimdi birçok öneri verebilirim. Evlilik okulları daha işlevsel olsun. Anne babanın eğitimine yönelik seminerler veya danışmanlık hizmeti verilsin. Ne kadar etkili olacağı ise bu sistemlerden bizim ne kadar yararlanacağımız ile ilgilidir. Okullarımızda pdr/psikolojik danışmanlık/rehberlik hizmetleri veren çok değerli öğretmenlerimizin bilgi, beceri ve deneyimlerinden faydalanabiliriz. Okula genelde ya toplantıya veya çocuğun notlarını sormaya değil de çocuğumuzun sosyal ilişkileri, arkadaşları ile ilişkileri, genel durumu gibi daha kapsamlı rehberlik hizmeti alabiliriz.

Mutlu, bir aile ortamı iyi bir okul aile işbirliği, bir çok sorunu çözerek daha sağlıklı bir birey, daha sağlıklı bir aile o da eşittir mutlu ve kendisiyle barışık bir toplum demektir.

Ekleme Tarihi: 06 Şubat 2019 10:12

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

FORMALAR TAMAM AMA..!

 Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig Beyaz Grupta mücadele edecek olan Şanlıurfaspor'un yeni sezon formaları belli oldu.

Köşe Yazarları

Mustafa ARISÜT

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Hüseyin GÜZEL

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Mahmut MANCI

 

Osman Ataman BİNER

 

Müslüm AKTÜRK

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Belgin Turan SATICI

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

İsmail MUTLU

 

İsmail ARSLAN

 

Ayten DOĞAN

 

Halil SAVAŞ

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

Mehmet YALÇIN

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  17 Temmuz 2019