Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  26 Mayıs 2020

   KAMUDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR   KAMUDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR   EuroLeague İptal Edildi   EuroLeague İptal Edildi   Urfa'da Yeni Covid 19 Kararları   Urfa'da Yeni Covid 19 Kararları   Hala Yasak Dinlemeyip Çıkanlar Var!   Hala Yasak Dinlemeyip Çıkanlar Var!   POLİSLERİ UNUTMADILAR   POLİSLERİ UNUTMADILAR   Urfa'da 25 Kişi Karantinaya Alındı!   Urfa'da 25 Kişi Karantinaya Alındı!  Site İçi Arama

Röportaj

Açanal'dan Atilla'ya Açıklamalar

 AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Gülender Açanal, MEDYAURFA.COM Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Nedim Atilla’yı Esentepe’deki bürosunda ziyaret etti.İşte o röpörtaj…

Anket

URFASPOR KAPANIRMI..?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

Urfa'da Yeni Covid 19 Kararları

Hala Yasak Dinlemeyip Çıkanlar Var!

Hala Yasak Dinlemeyip Çıkanlar Var!

KAMUDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

KAMUDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

EuroLeague İptal Edildi

Urfa'da Yeni Covid 19 Kararları

EuroLeague İptal Edildi

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

Ekonomide Ne Yapılmak İsteniyor?

 

SAYIN CUMHURBAŞKANI (ekonomide)NE YAPMAK İSTİYOR?

Ekonomi bütün dünyanın kabul ettiği evrensel bir bilim dalıdır ve ekonominin (küreselleşmiş dünyada) herkesin kabul ettiği bilimsel kuralları vardır.

Dünyada yaşanan ekonomik krizlerin bazı yerel sebepleri olmasına rağmen;bir ülkeyi ekonomik krize sokan ana sebepler, ekonominin ana prensiplerine uymamak veya bu sebepleri hafife almaktan doğar.

Ekonomi pozitif bir bilimdir ama dayanağı insan olan her bilim gibi insanların davranışları, anlayış ve yaklaşımlarından etkilenir. İnsan davranışları ise toplumun geleneklerine göre biçimlenir. Şark ve garb kültürü arasında bocalamakta olan Türkiye insanının her konuda olduğu gibi ekonomik konularda da tepkileri ‘dünya ortalaması’ gibi olmamaktadır. Bu nedenle Türkiye ekonomisini ve siyasetini yöneten ve yönlendirenler aldıkları kararlar ve yaptıkları açıklamalarda bu hususlara dikkat etmek zorundadırlar.

2008 ‘dünya krizi’ AKP öncesi hükümetin aldığı temel ekonomik yapısal tedbirler nedeniyle ülkemizi çok fazla etkilememiş olmasına rağmen; yaşamakta olduğumuz ‘’Türkiye krizi’’ tamamen mevcut siyasi yönetimin yanlış kararları ve bunun kadar önemlisi; zamansız ve yetersiz bazen de yanlış söylemlerden ortaya çıkmış yerel bir krizdir. Ülkemizin bu krize; göz göre, göre sokulmasında alınan yanlış ekonomik kararlar kadar Sn. Cumhur başkanının ekonomiye sözlü müdahalesi de çok önemli katalizör etki yapmıştır, yapmaktadır. Yaşanan bu durum; sayısız örneklerle desteklene-

bilecek bir vakıa olmasına rağmen ülkemizdeki ‘gelişmiş hukuk!’ nedeniyle ne ekonomi çevreleri nede siyasetçiler veya düşünen beyinler tarafından maalesef yeterince dillendirilmemektedir.

Sayın başkanımız; ekonomimizin tam kırılma noktası ve zamanı denilebilecek bir zamanda(24 haziran seçimi sonrası) İngiltere ziyareti sırasında dünya ekonomisinin kalbinin attığı bir merkezde; Merkez bankasının bağımsızlığını şüpheye sokacak bir demeç vermişti.

Konuşmanın ekonomimizdeki olumsuz etkisini ortadan kaldırmak ve göreceli olarak Merkez Bankamızın bağımsız karar alma kabiliyetinde olduğunu ima etmek için; Merkez Bankasına 13 eyülde; cumhuriyet tarihinde ve dünyada benzeri görülmemiş bir oranda faiz arttırmı yaptırtıldı.

Sn.Cumhurbaşkanı ekonomide ne yapmak itiyor?

Faiz;global ekonomik sistemin bir vazgeçilmezi ve ülkemiz de bu sistemin bir parçası olduğu halde Sn.Başkanımız geçtiğimiz hafta yine faize karşı laflar etti. Bugün de İş bankasını ortaya attı. İş bankasının ortaklık yapısı bugünün işi mi? Herkesin “acep bankadaki parama el koyarlar mı” diye uykusunun kaçtığı bu günlerde; kimseye yararı olmayacak bir tartışma başlatmak zamanı ve yeri midir? Bankaların durumu ile ilgili şüphe uyandıracak söz ve davranışlarda bulunmak hatta gereğinden fazla konuşmak piyasalarda hiç de olumlu algılanmıyor.

Nitekim; bu gün piyasalarda bir rahatlama beklenirken sadece iş bankası konuşması ve geçen haftaki faizle ilgili yorumlarının da etkisiyle yine tersine bir etki gözlendi. Dolar yükseldi, borsa düştü. Hatta şok ‘’merkez Bankası faiz arttırımı’’ nın psikolojik etkisi de silinip gitmiş oldu. Bazen acaba bu konuşmalar bilinçli mi yapılıyor diye düşünüyorum, anlamakta güçlük çekiyorum.

Ekonomide konuşmaktan ziyade; yerinde ve zamanında alınan uygun kararların etkisinin çok daha büyük olduğu bilinen bir gerçektir.

Bu mantık, konuşma ve uygulamalarla biz bu krizi zor aşarız. Aşsak bile önceki krizin aksine; teğet değil de delip geçer...

Ekleme Tarihi: 19 Eylül 2018 01:24

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

Urfa'da 25 Kişi Karantinaya Alındı!

 Şanlıurfa’da bayram öncesi ve arefe günü kurallara uymayan 25 kişi koronavirüs şüphesi ile karantinaya alındı. Şüphelilerin hangi ilçede yaşadıkları öğrenildi. İşte detaylar:

Köşe Yazarları

Belgin Turan SATICI

 

Ayten DOĞAN

 

İsmail MUTLU

 

Mustafa ARISÜT

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

Hüseyin GÜZEL

 

Müslüm AKTÜRK

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Osman Ataman BİNER

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

İsmail ARSLAN

 

Mahmut MANCI

 

Halil SAVAŞ

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  26 Mayıs 2020