Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  31 Mayıs 2020

   VakıfBank'ın Yeni Marka Yüzü Urfa'lı   VakıfBank'ın Yeni Marka Yüzü Urfa'lı   URFA'da Kaçak Taziye Yaptılar!   URFA'da Kaçak Taziye Yaptılar!   URFA'da Kaçak Taziye Yaptılar!   Urfa'daki O Hastaneye Test Yetkisi   Urfa'daki O Hastaneye Test Yetkisi   HALİLİYE PARKLARI HAZIRLANIYOR   HALİLİYE PARKLARI HAZIRLANIYOR   URFA'DA BİR KADIN İNTİHAR ETTİ   URFA'DA BİR KADIN İNTİHAR ETTİ   Urfa'da 5 Bina Karantinaya Alındı  Site İçi Arama

Röportaj

Açanal'dan Atilla'ya Açıklamalar

 AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Gülender Açanal, MEDYAURFA.COM Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Nedim Atilla’yı Esentepe’deki bürosunda ziyaret etti.İşte o röpörtaj…

Anket

URFASPOR KAPANIRMI..?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

URFA'da Kaçak Taziye Yaptılar!

Urfa'daki O Hastaneye Test Yetkisi

VakıfBank'ın Yeni Marka Yüzü Urfa'lı

URFA'da Kaçak Taziye Yaptılar!

VakıfBank'ın Yeni Marka Yüzü Urfa'lı

Urfa'daki O Hastaneye Test Yetkisi

URFA'da Kaçak Taziye Yaptılar!

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

CANPOLAT BİR YILI ANLATTI

03 Nisan 2020 06:24

Görev süresinde bir yılını dolduran Şanlıurfa’nın kalbi konumundaki merkez Haliliye İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, görevindeki bir yılı değerlendirdi.
Görev süresinde bir yılını dolduran Şanlıurfa’nın kalbi konumundaki merkez Haliliye İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, görevindeki bir yılı değerlendirdi.
 

Görev süresinde bir yılını dolduran Şanlıurfa’nın kalbi konumundaki merkez Haliliye İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, görevindeki bir yılı değerlendirdi. Başkan Canpolat, adeta devrim niteliğindeki “Dijital Belediyecilik” üzerinde yoğunlaştığı yıllık değerlendirmede; rutin belediyecilik hizmetlerinden, tamamlanan ve devam eden yatırımlar ile gönül belediyeciliğine kadar birçok konuda halkı bilgilendirdi. 
 
Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Recep Tayyip Erdoğan Kültür Merkezi’nde, üç televizyonun ortak yayınının konuğu oldu. Koronavirüs nedeniyle içinde bulunduğumuz kritik süreçte hijyen koşullar sağlanarak katıldığı programda; yöneltilen soruları kendine has samimi ve doğal üslubu ile yanıtlayan Canpolat, bir yıl önce canla başla başladığı hizmetlerini canı gönülden sürdürmenin huzurunu yaşadığını belirtti.
Koronavirüs konusunda Türkiye genelinde örnek gösterilen çalışmalarını anlatarak sözlerine başlayan Canpolat, rutin belediyecilik hizmetlerinden çok sosyal belediyecilik ve gönül belediyeciliği hizmetlerine vurgu yaptı.
 
SALGIN TEDBİRLERİ
 
İlçede koronavirüs tedbirleri kapsamında yürütülene çalışmalara değinen Başkan Canpolat, ilçe genelinde merkez ve kırsal ayrımı yapmadan mücadelenin devam ettiğini belirterek şunları kaydetti:
“Haliliye Belediyesi olarak ilçe merkezinde deterjanlı yıkma ve sonrası dezenfekte çalışmalarımız devam ediyor. İlçede bulunan resmi kurumların dezenfekte işlemleri devam ediyor. Kırsal mahallelerimizde de aynı şekilde dezenfektasyon ekipleri sahada aralıksız çalışma yürütüyor. Salgın geçene kadar gücümüz ölçüsünde faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.”
Başkan Canpolat, yüzyılımızın dijital dünyasında yeni nesil belediyecilik hizmeti kavramı olarak öne çıkan dijital dönüşüm konusunda yaptıkları çalışmaları tüm detaylarıyla anlatırken teknolojik atak anlamında bir de müjde verdi. 
Canpolat, personelden, zamandan ve kamu kaynaklarından önemli oranda tasarruf sağlamakla birlikte en önemlisi vatandaş memnuniyetinde önemli bir kazanım olan dijital dönüşüm konusunda çalışmalarını şöyle değerlendirdi:
“Dijitalleşme çağımızın bir gereğidir. Bu nedenle göreve geldiğimizde bu kapsamda uygulama yapan Ankara Mamak ve İstanbul Beyoğlu belediyesinin uygulamalarını detayları ile inceledim. Kentimiz halkına en iyi uygulamanın hangisi olacağına karar verdikten sonra çalışmalara başladık. Mesela Beyaz Masa’ya günlük gelen telefon sayısı 300’ün altına düşmüyordu. Öncelikle Beyaz Masa’nın teknolojisini değiştirdik. Vatandaşın talebine daha hızlı ulaşım ve daha hızlı çözümü sağladık ve bu sayede gelen telefon sayısında yüzde 80 oranında azalma kaydettik. Neden azaldı? Sorunu çözülmüş ya da sorunu olmayan vatandaş Beyaz Masa’yı artık aramaz.”
 
 
YAKA KAMERASI UYGULAMASI
Şeffaflığı esas alan uygulamaları için yine teknolojiyi kullanıp tüm Zabıta ekiplerinin yakalarına görüntü ve ses kaydı yapan yaka kamerası yerleştirdiklerini, ardından Fen İşleri yapı kontrol ekiplerinde de aynı uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Başkan Canpolat, bugün yarın devreye girecek yeni dijital uygulamanın da müjdesini verdi. 
 
HALİLİYE BELEDİYESİ CEP’TE! MÜJDESİ
 
Başkan Canpolat, dijitalleşme uygulamaları kapsamında Haliliye Belediyesi’nin vatandaşına elindeki cep telefonu kadar yakın olacağını belirterek, bu kapsamda App Store üzerinden belediyenin logosunun bulunduğu uygulamanın cep telefonuna indirilebileceğini belirterek, şöyle devam etti:
“Haliliye Belediyesi logolu arayüz ile ilgili çalışmalarımız tamamlandı. Google’dan onay geldiğinde bugün yarın devreye girecek. Böylece halkımız belediyemize daha hızlı ulaşabileceği gibi şeffaflık da en yüksek seviyede olacak.  Bu uygulama ile örnek vermek gerekirse vatandaşımız belediyemizin Beyaz Masası’na aynında ulaşıp sorununu yazacak,  fotoğraf çekip atabilecek, hatta konum bilgisini iletebilecek. Borcu olan vatandaşımız bu uygulama üzerinden borcunu görebilecek, ödeme yapabilecek.”
 
Göreve geldiği günden itibaren şeffaflığa büyük özen gösterdiklerini belirten Başkan Canpolat, bu uygulamanın şeffaf belediyeciliği de tab seviyeye ulaştıracağını vurgulayarak, “Dileyen herkes Belediye Meclisi kararlarımıza, yapılan ihalelere anında ulaşılabilecek. Belediyemizin hizmetleri, belediyemizle ilgili haberler,  dışardan gelen konuklarımız için kentimizdeki ören yerleri, resmi kurumlar, eczaneler gibi ihtiyaç duyulabilecek yerler görülebilecek. Kısacası Haliliye Belediyesi’nde ne olup ne bitiyor, ne gibi hizmetler veriliyor vatandaş cep telefonundan görecek” dedi.
 
Nüfus, yüzölçümü ve seçmen sayısı bakımından merkezdeki en büyük ilçe belediyesi olan Haliliye Belediyesi Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, kamuoyunda gündem konusu yapılan belediyenin borç miktarı ile ilgili tartışmalara da açıklık getirdi. 
Başkan Canpolat, bu konuda muhalefet partisi belediye meclis üyelerinin soru önergesine verdiği cevabı belgeleyerek sürdürdüğü açıklamasında, “Biz her zaman şeffaf olduk, olmaya da devam edeceğiz. Göreve geldiğimizde öncelikle tasarruf tedbirleri uyguladık,  bazı birimleri birleştirdik. Biz görevi 43 milyon TL borç ile aldık. Şu anda 17,5 milyon TL borcumuz var. 
Bir yandan tasarruf yapıp, borç yükünü hafifletirken diğer yandan bu gerekçelere sığınmayıp sahada gümbür gümbür çalıştık. Bunun için belediye gelirlerimizi artırmanın çabasında olduk. Başta emlak istimlak olmak üzere gelirlerimizi artırdık. Şu an 45 milyon TL alacağımız var. Bunun için ilgililere SMS gönderdik, uyarıda bulunduk, tebligat ulaştırdık. Nihayetinde bu para vatandaşımızın parası ve vatandaşımıza hizmet olarak kullanılması gerekiyor.
Eğer borcumuz ile dışardaki paramızı karşılaştırırsak artıdayız deriz. Ama bu sadece kağıt üzerinde borcum yoktur demek olur. Para belediyemizin kasasına girmediği sürece ‘belediyemizin şu kadar parası vardır’ diyemeyiz. Tahakkuk ayrı, tahsilat ayrı. Tahsilat olmadığı sürece elinizdeki para sadece kağıt üzerinde kalır. 
Belediyemizin gelirinin yüzde 50’den fazlası personel maaşlarına gidiyor, kalanı sahaya hizmet olarak yansıyor. Bu durum bütün belediyelerde böyle. Ama biz gelirlerimizi artırmak, tasarruf yapmak suretiyle halkımıza hizmet götürebiliyoruz.”
Uzun yıllar Ak Parti’nin gençlik kollarından başlayarak çeşitli yönetim kademelerinde görev alması sayesinde kırsala vakıf olan, nerede ne eksik var, hangi hizmet bekleniyor gibi konuları yakından bildiğini anlatan Başkan Canpolat, şunları kaydetti:
 
“Merkezdeki gibi kırsaldaki vatandaşımıza da hizmetkar olmak bizim görevimizdir. Bu kapsamda şehirde ne varsa kırsala da ulaştırma hedefinde olduk. 30’a yakın köy yolumuzun stablize döşeme çalışmalarını tamamladık. Buralara peyder pey asfalt da döşeyeceğiz. Köylerimizde 10 tane taziye evi vardı 12 tane de bizim dönemimizde yapıldı. Köylerimizde ağaçlandırma çalışmalarına da ağırlık veriyor, fidanları muhtarlara teslim ediyoruz. Çocuklar için oyun grupları, gençlerimiz için bölgesel spor sahaları kuruyoruz. Caminin çatısının akmasından hali ihtiyacına, okullara kadar hiçbir talebi geri çevirmiyoruz. Bunun yanı sıra mezralara da malzeme desteği sağlıyoruz.”
Haliliye’nin ilklerin ve yenilerin belediyesi olduğuna vurgu yapan Başkan Canpolat, Koronavirüs tedbirleri öncesinde Kültür Bakanlığı’na başvurduklarını, kritik dönem geçtikten sonra köylerde sinema ve tiyatro etkinliklerine başlayacakları müjdesini de verdi.  
 
SOSYAL ALANLARA İHTİYACIMIZ VAR
 
Başkan Canpolat, Şanlıurfa’nın sıcak bir kent olduğunu bu nedenle sosyal alanlara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, bu kapsamda halkın nefes alacağı sosyal alanlara ağırlık vereceklerini bildirdi. Canpolat, bu kapsamda, Devteşti ve Süleymaniye Millet Bahçesi’nin yapımına başladıkları projeler arasında yer aldığını bildirdi.
 
TAMAMLANAN VE DEVAM EDEN HİZMETLER
 
Başkan Canpolat, tamamlanan birçok hizmetin kurdelasını koronavirüs tedbirleri ile kesemediklerini belirterek, projesi tamamlanan 8 bin 400 metrekare yeşil alana sahip Göbeklitepe Parkının Karşıyaka Mahallesine hayırlı olması dileğinde bulundu. Canpolat, “Bunun yanı sıra Karşıyaka Mahallemize Semt Pazarı, Spor Kompleksi ile Cami ve Taziye Evi kazandırıyoruz” diye konuştu.
“İçerisinde uluslararası binicilik ve okçuluk sahaları bulunan Ata Sporları Yaşam Merkezinin yapımına başlıyoruz” müjdesini de veren Başkan Canpolat, içerisinde koşu, yürüyüş ve bisiklet parkurları bulunan Tek tek Dağları Gençlik Kampı çalışmalarına da başlandığını kaydetti. Canpolat, yapımı tamamlanan Sırrın Millet Evi ile Ahmet Yesevi Millet Evi ve Süleymaniye Milmlet Evi’nin de hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu. 
 
Canpolat, Devteşti Mahallesi’ne de Millet Evi kazandıracaklarını bildirdi.  Kadınların hem birlikte hoşça vakit geçirecekleri hem çocuklarını eğlendirebilecekleri Hanımlar Konağı’nın yapımını tamamladıklarını belirten Canpolat, birçok hizmetin kurdelasını koronavirüs nedeniyle kesemediklerini, tehlike geçtikten sonra hizmete açacaklarını kaydetti. 
 
Başkan Canpolat, 42 bin metrekarelik Ahmet Yasevi Yeşil Vadisi, İkinci Bahar Evi, El Sanatları Merkezi gibi birçok hizmeti de Haliliye halkının hizmetine sunacak olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.
Bahçelievler Mahallesi’nin trafik sorununa da değinen Başkan Canpolat, bu konuyu ortak bir istişare ile çözeceklerini, bu konuda Büyükşehir Belediyesi ve Ulaşım Koordinasyon Merkezi ile
çalışmalarının sürdüğü bilgisini verdi. Canpolat, Bahçelievler ile ilgili olarak elektrikli, lastikli Halk Eğitim Merkezi’nin arkasından başlayacak sessiz bir tramvay projelerinin de bulunduğunu bildirdi.
“Eyyübiye’de doğruyoruz, Haliliye’de yaşıyoruz, Karaköprü’de uyuyoruz” esprisi de yapan Başkan Canpolat, merkez ilçe belediye başkanları ile uyumlu bir çalışma sergilediklerini, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün önderliğinde el ele, kol kola omuz omuza olduklarını, bu birlikteliğin Şanlıurfa halkına hizmet olarak döndüğünü kaydetti.
 
BELEDİYE HİZMET BİNASI 
 
Başkan Canpolat, belediye hizmet binasının fiziki imkanlarının yetersizliği konusundaki bir soruyu da yanıtlarken, bu konuda çalışma yaptıklarını bildirdi. Mevcut binanın arkasında 30 dönümlük arazinin belediye hizmet binası inşa edilmek üzere tahsisinin yapıldığını ancak, geçici bir çözüm olarak ŞUŞKİ’nin binasına geçmeyi planladıklarını belirten Canpolat, bu konuyla ilgili yazışmaların devam ettiğini, koranavirüs nedeniyle bir süre ara vermek zorunda kaldıkların kaydetti. Başkan Canpolat, “Yeni hizmet binasının yapımı da bizim dönemimize nasip olmasını umut ediyorum. Belediyelerin binaları koltukları vatandaşlarındır. Bizler misafiriz, bekçiyiz. Belediye binaları da vatandaşındır” diye konuştu.
 
RAMAZANDA BİN AİLEYE SICAK YEMEK
 
Haliliye Belediyesi’nin yoksulunun yanında olduğunu anlatan Başkan Canpolat, Sosyal Market’te kart uygulaması başlattıklarını, 10 bin civarında başvuru olduğunu, 4. 800’üne kart verildiğini belirterek, “Vatandaşımız burada market düzeninde alışverişini rahatça yapabiliyor, neye ihtiyacı varsa onu alıyor” dedi. Canpolat,  Ramazan’da her gün bin yoksul ailenin sıcak yemeğinin evlerine kadar teslim edilmesi için hazırlıklarını yaptıklarını bildirdi.
 
Başkan Canpolat, konuşmasını, “Önemli olan gönüllerde ve dualarda olmak. Bütün amacımız budur” sözleriyle tamamladı.
URFAPRESS 


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır

Bu Kategorideki Diğer Haber Başlıkları

31.05.2020 06:12 · Urfa'daki O Hastaneye Test Yetkisi

31.05.2020 02:40 · VakıfBank'ın Yeni Marka Yüzü Urfa'lı

30.05.2020 05:26 · URFA'DA DRONE İLE YAKALANDILER

29.05.2020 20:31 · BUGÜNKÜ RAKAMLAR AÇIKLANDI

29.05.2020 05:37 · Tarihi Urfa Evi Butik Otel Oluyor

29.05.2020 01:24 · Urfa'da Yeni Karantina Kararları

28.05.2020 03:10 · HAVAALANLARINDA YENİ DÖNEM

28.05.2020 00:37 · Urfa'da 731 Kişiye Ceza Kesildi

27.05.2020 05:46 · CAMİLERDE NAMAZ BAŞLIYOR

26.05.2020 05:44 · Urfa'da Yeni Covid 19 Kararları

26.05.2020 04:38 · Hala Yasak Dinlemeyip Çıkanlar Var!

25.05.2020 04:36 · POLİSLERİ UNUTMADILAR

25.05.2020 04:23 · Urfa'da 25 Kişi Karantinaya Alındı!

24.05.2020 06:11 · FLAŞ! YAZ TATİLİ KARARI

23.05.2020 09:54 · Urfa'da Filyasyonda Büyük Başarı

22.05.2020 04:58 · CANPOLAT'A YOL TEŞEKKÜRÜ

21.05.2020 04:48 · TÜRKİYE'nin En Büyüğü URFA'da

20.05.2020 06:53 · O CESEDİN KİMLİĞİ BELİ OLDU

19.05.2020 05:27 · Şehirlerarası Kısıtlama Uzatıldı

19.05.2020 04:36 · BAYRAMDA 4 GÜN EVDEYİZ

19.05.2020 02:19 · Urfa'daki Karantinada Son Durum

19.05.2020 00:18 · CAMİLER 29 MAYIS'TA AÇILIYOR

19.05.2020 00:04 · 19 MAYIS Bayramımız Kutlu Olsun

18.05.2020 03:44 · Araçlar İçin Yeni Genelge Yayınlandı

18.05.2020 03:04 · Bayramda Evde Kalmaya Hazır Olun

18.05.2020 01:54 · Urfa'daki İntiharın Perde Arkası!

18.05.2020 01:03 · Bir Fırıncıda Koronavirüs Çıktı!

17.05.2020 06:46 · SİVEREK'te Hastane Dolmak Üzere!

17.05.2020 06:03 · URFA'da Tedbirler Artırıldı

16.05.2020 04:51 · 11 Bina 1 Köy Karantinaya Alındı

15.05.2020 07:50 · BAKANLIK 13 MADDEYİ AÇIKLADI

15.05.2020 07:24 · Avluda Namaz 12 Haziran'da

15.05.2020 06:32 · AŞ EVİ DESTEK BEKLİYOR

15.05.2020 02:46 · Otobüs Bilet Fiyatları Belli Oldu

14.05.2020 07:08 · Urfa'da 1 Köy 4 Bina Karantinada

14.05.2020 06:50 · URFA'lı Hafız Türkiye Birincisi Oldu

13.05.2020 04:27 · Vali Erin Amatem Ve Çamatem'deydi

12.05.2020 22:00 · KORONAVİRÜSTE BUGÜN

12.05.2020 04:13 · URFA'da 4 Gün Kısıtlaması Yok

12.05.2020 01:31 · Balıklıgöl'e Girişe İzin Verilmiyor

12.05.2020 00:22 · AVM'LERE GENELGE GELDİ

11.05.2020 07:51 · BERBERLER Ve AVM'ler Açıldı

11.05.2020 06:26 · Şükrü ALGIN Hayatını Kaybetti

11.05.2020 03:22 · URFA Caddelerinde İlahi Sesleri

10.05.2020 00:50 · ÖNEN'den Anneler Günü Mesajı

09.05.2020 05:42 · Vali ERİN'den 5600 Aileye Destek

09.05.2020 05:17 · Urfa Polisi Şehit Eşini Unutmadı

09.05.2020 01:46 · MASKE UYARISI GELDİ

09.05.2020 01:22 · HERŞEYDE DÜŞÜŞ VAR

08.05.2020 06:48 · Pazar Yerleri İçin Yeni GenelgeFlash Haber

URFA'da Kaçak Taziye Yaptılar!

 Şanlıurfa'da bir evde düzenlenen ve onlarca kişinin katıldığı taziyede vatandaşlar maskesiz ve sosyal mesafe kuralına uymadan gün boyu bir arada oturarak adeta hastalığa davetiye çıkardı.

Köşe Yazarları

Belgin Turan SATICI

 

Ayten DOĞAN

 

İsmail MUTLU

 

Mustafa ARISÜT

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

Hüseyin GÜZEL

 

Müslüm AKTÜRK

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Osman Ataman BİNER

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

İsmail ARSLAN

 

Mahmut MANCI

 

Halil SAVAŞ

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  31 Mayıs 2020