Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  27 Kasım 2022

   ERKEN TAPUYA İNDİRİM   Güllüoğlu'ndan Önemli Açıklamalar   Urfaspor'un Maçı Canlı Yayınlanacak   Urfaspor'un Maçı Canlı Yayınlanacak   Üçüncü İttifak Seçimi Kazanır..!   WhatsApp'a 2 Yeni Özellik Geliyor   WhatsApp'a 2 Yeni Özellik Geliyor   URFA'da Eş Zamanlı Operasyon   URFA'da Eş Zamanlı Operasyon   BIÇAKLANAN GENCİN DURUMU AĞIR   BIÇAKLANAN GENCİN DURUMU AĞIR   BIÇAKLANAN GENCİN DURUMU AĞIR  Site İçi Arama

Röportaj

AKTÜRK-DEMİR RÖPORTAJI

 Tarihi gerçekleri gün yüzüne çıkartacağız.RÖPORTAJ: MÜSLÜM AKTÜRK

Anket

URFASPOR KÜME DÜŞER Mİ?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

2022 Coşkuyla Karşılandı..!

 

2022 Coşkuyla Karşılandı2022 yılı bütün dünyada olduğu gibi ülkemizdeki farklı sektörlerde de coşkuyla karşılandı.

Yeni bir yıla daha girmiş olmanın mutluluk ve korku ile karışık heyecanını yaşıyoruz.

Mesela, EPDK yeni bir yıla girmiş olmanın coşkusunu elektrik tarifelerine % 50 ile % 130 arasında değişen oranda coşku vererek gösterdi.

Konutlarda kullanılan doğalgazda % 25 oranında coşarken, elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğalgazın satış fiyatında % 15, sanayide kullanılan doğalgazın fiyatında ise % 50 coştu.

Akaryakıt piyasası da yeni yılın ilk saatlerinde motorinde 1 lira 29 kuruş, benzinde 61 kuruş ve LPG'de 78 kuruş coşarak halkın 2022 yılını kutladı.

Avrasya Tüneli yeni yıl coşkusu kapsamında otomobil geçiş ücreti 53 lira, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden tek yönlü otomobil geçiş ücreti 8.25 lira olarak belirlendi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsünden otomobil tek yönlü geçiş ücreti 19 lira olarak belirlenirken köprü piyasası en büyük coşkuyu 184 liralık geçiş ücretiyle Osman Gazi Köprüsünde yaşayacak.

1-3 yaş otomobillerde en düşük Motorlu Taşıtlar Vergisi 1313 lira ve en yüksek Motorlu Taşıtlar Vergisi ise 62 bin 633 lira tutarında coştu.

Esnaflar için en düşük Bağkur primi aylık 1.726,55 lira olarak belirlendi, ancak geçmişe ait prim borcu olmayanlar % 5 oranında coşarak 1.476,33 lira prim ödeyecekler.

Emniyet kemeri takmayanlar 196 lira, ehliyetsiz araç kullananlar 3 bin 74 lira, kırmızı ışıkta geçenler ve muayenesiz araç kullananlar ise 427 liralık coşacaklar.

Araç muayenesinden bahsetmişken, 2022’de otomobilini araç muayene istasyonuna götürenler de coşarak 507 lira ödeyecekler.

2022 yılında nüfus cüzdanını değiştirecek olanlar 37,50 lira, nüfus cüzdanını kaybedenlerin ise 75 lira tutarında coşmaları yeterli sayılacak.

Harçlar da piyasadaki coşkuya tepkisiz kalmadı ve altı aya kadar olan pasaport harcı 309 lira, 3 yıldan uzun süreli pasaport harcı 1.478 lira, B sınıfı ehliyet harcı 1.116,80 lira, yurtdışından getirilen tapu harcı 2.732 lira tutarında coştu.

Siyaset dünyası bu coşkunun dışında kalır mı?

2022 yılında AKP 280 milyon, CHP 149 milyon, HDP 77 milyon, MHP 73 milyon, İYİPARTİ 65 milyon liralık hazine yardımıyla coşacak ancak erken seçim olması halinde hazineden ekstra bir coşku daha verilecek.

Öte yandan son günlerde son derece revaçta olan halayı da eğlence vergisini ödeyebilenler çekecek!

Vatandaş olarak bizler coşmuyor muyuz?

Tabi ki bizler de coşuyoruz…

Hele hele alışverişe çıktığımızda nasıl coştuğumuzu görmeniz lazım.

Semt pazarına çıkarken özellikle çocukları yanımızda götürmüyoruz. Çünkü çocuklar mangonun, ejder meyvesinin nasıl tüketildiğini bilmediklerinden dolayı pazar tezgahlarındaki mandalina, elma, nar, muz, kivi gibi meyvelerin tadına bakmak istiyorlar. Ama ebeveynleri olarak bizler gizli tuzakları bildiğimiz için meyve tezgahlarına hiç yaklaşmamış olmanın haklı gururuyla coşuyoruz.

Market alışverişine çıktığımızda bedavadan spor da yapıyoruz. Bakınız şöyle izah edeyim:

Örneğin toz şeker, sıvı yağ veya peynir alacağız, elimizde kağıt kalem yürüme mesafesindeki on market ile mahalle bakkallarını tek tek gezerek fiyatları not alıyoruz. Sonra kalite ve markayı gözetmeksizin en ucuzunu kaptığımız gibi yarı maratonumuzu tamamlamış olmanın coşkusuyla evin yolunu tutuyoruz.

Kısacası, bir önceki yılın enflasyon oranının % 36 olarak açıklandığı 2022 yılını coşkuyla karşıladığımız gibi bütün yılı coşup coşup durarak, ya da durup durup coşarak geçireceğiz.

Ne yapalım, oturup kara kara düşünmektense coşmak daha cazip, üstelikte eğlenceli geliyor. Laf aramızda, coşmak eğlence vergisine de tabii değil!

Ekleme Tarihi: 17 Ocak 2022 02:51

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

MOTORİNE İNDİRİM GELDİ

 Bu düşüş motorinin yurtiçi satış fiyatın yansıtıldı. Motorinin litre fiyatına bugünden itibaren geçerli olmak üzere 1.75 liralık indirim yapıldı.

Köşe Yazarları

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Mustafa ARISÜT

 

Osman Ataman BİNER

 

Hüseyin GÜZEL

 

Ayten DOĞAN

 

İsmail MUTLU

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Müslüm AKTÜRK

 

Belgin Turan SATICI

 

İsmail ARSLAN

 

Beyhan ERGEN

 

Halil SAVAŞ

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Mahmut MANCI

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  27 Kasım 2022