Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  13 Temmuz 2020

   "URFA'YA YASAKLAR GELEBİLİR"   "URFA'YA YASAKLAR GELEBİLİR"   Bakandan Şok Urfa Açıklaması!   Bakandan Şok Urfa Açıklaması!   URFA'DA ÖLÜ VE YARALILAR VAR!   URFA'DA ÖLÜ VE YARALILAR VAR!   Urfa'da 139 Adrese Daha Karantina   Urfa'da 139 Adrese Daha Karantina   Şanlıurfa Platformundan Açıklama   Şanlıurfa Platformundan Açıklama   TABİP ODASINDA SEÇİM HEYECANI   Bakan SOYLU URFA'ya Geldi  Site İçi Arama

Röportaj

Açanal'dan Atilla'ya Açıklamalar

 AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Gülender Açanal, MEDYAURFA.COM Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Nedim Atilla’yı Esentepe’deki bürosunda ziyaret etti.İşte o röpörtaj…

Anket

URFASPOR KAPANIRMI..?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

URFA'DA ÖLÜ VE YARALILAR VAR!

"URFA'YA YASAKLAR GELEBİLİR"

Urfa'da 139 Adrese Daha Karantina

Bakandan Şok Urfa Açıklaması!

"URFA'YA YASAKLAR GELEBİLİR"

URFA'DA ÖLÜ VE YARALILAR VAR!

Bakandan Şok Urfa Açıklaması!

Urfa'da 139 Adrese Daha Karantina

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

BİR MUSİBET BİN NASİHAT..

 


‘’Bir musibet bin nasihatten evladır’’ demiş atalarımız.
Bütün dünyanın yaşamakta olduğu aşısı ve tedavisi olmayan bu küresel salgın nedeniyle her devlet kendi imkanlarıyla çareler aramakta ve tedbirler üretmekte. İnsanoğlu belirsiz bir düşmanla karşı karşıya olduğu için hemen her ülkede alınan tedbirler birbirine benzemekte.
Gözlediğim bu tedbirlerin ortak tarafı ise gıda ve giyim alışverişleri dahil bir çok ihtiyacın uzaktan talep ile yapılmasıdır. Bu sağlık krizi bütün dünyada evden çalışma(home office),uzaktan eğitim, kısa zamanlı çalışma hatta bazı hukuk davalarının bile sanal ortamda yapılabileceğini göstermiştir. Alışverişlerin bile her türlüsünün sanal ortamda yapılabildiği bir zaman diliminde devletin ve ye yerel yönetimlerin bir çok insan hayatını kolaylaştırıcı tedbirler almaları kaçınılmaz olmuştur.
Devlet kurumları,yerel yönetimler ve bankalar dahil ticari kurumlar bir çok iş ve talebin sanal ortamda kurumlara gitmeden yapılabileceğine dair bildiriler yayınlamaktalar.
Bence bu afet(Pandemin)in ülkemize sağlayacağı en önemli fayda kurumlarımızın çok daha fazla on-line işlemlere yönelmesini sağlamak olmalı diye düşünüyorum.
Devlet olarak sahip olduğumuz sanal(elektronik) imkanlara rağmen devlet bürokrasimizdeki ''Kırtasiyecilik hastalığı'' maalesef olanca hızıyla devam etmekte. Bürokrasideki masa ve koltukları işgal etmiş olan(çoğu) liyakatsız memurlar devlete işi düşen insanlara resmen çile çektirmekteler.
Kurumlar;e-devlet imkanlarıyla elde edebilecekleri kişisel bilgi ve belgeleri halen ilgili şahıslardan istemekte,en basit bir iş için insanlar diğer devlet kurumları ve noterler önünde uzun kuyruklara girmek zorunda kalmaktalar. Noterlere verilen paralar çok yüksek rakamlara ulaşmış durumda.
Oysa çağımızda vatandaşın devletle olan işlerini sadece sanal ortamda vereceği bir talepname (dilekçe) ile yapması teknik olarak mümkündür.
İlgili kurumlar şahısla ilgili bilgi ve belgeleri sanal ortamda kendisi toplamalıdır.

Buna göre devlet bürokrasisi ve yerel yönetimler başta olmak üzere kamu hizmeti sunan bütün kurumların bundan sonra işlemleri ve hizmetlerini çok daha fazla ve çok hızlı bir şekilde ‘’Sanal imkanlar’’ı kullanarak yerine getirme çabasına girmeleri gereklidir.
Bütün şehirlerimizde yaşamakta olduğumuz trafik keşmekeşliğini çözmenin köklü bir çözüm yolunun da bu olması ihtimal dahilindedir..

Ekleme Tarihi: 22 Mart 2020 08:26

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

TABİP ODASINDA SEÇİM HEYECANI

 Şanlıurfa Tabip Odası Başkanlığına aday olan, Şanlıurfa Hekim Birliği Başkanı,Kalp Damar Cerrahı,Op.Dr.ZİYA BAĞIŞ yayımladığı “Sözümüz Var, İyi Hekimlik Adına” başlıklı açıklamayla adaylık sürecini resmen başlattığını duyurdu.

Köşe Yazarları

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

İsmail MUTLU

 

Mustafa ARISÜT

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

Hüseyin GÜZEL

 

Ayten DOĞAN

 

Belgin Turan SATICI

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Osman Ataman BİNER

 

Müslüm AKTÜRK

 

İsmail ARSLAN

 

Mahmut MANCI

 

Halil SAVAŞ

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  13 Temmuz 2020