Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  22 Kasım 2019

   Canpolat'ın İş Arkadaşı İş Makinası   Canpolat'ın İş Arkadaşı İş Makinası   Beyazgül Nihat Özdemir'le Buluştu   Beyazgül Nihat Özdemir'le Buluştu   Dönen Suriyelilerin Duygusal Anları   Dönen Suriyelilerin Duygusal Anları   AKSAK'tan Önemli Açıklama Geldi   AKSAK'tan Önemli Açıklama Geldi   HALİLİYE Muhtarlarıyla Toplandılar   Haliliye Muhtarlarıyla Toplandılar   SURİYELİLER DÖNMEYE BAŞLADI   SURİYELİLER DÖNMEYE BAŞLADI  Site İçi Arama

Röportaj

CEVHERİ URFAPRESS'E KONUŞTU

 AK Parti Milletvekili M.Ali Cevheri URFAPRESS.NET muhabiri Necdet Karadeniz'e konuştu.

Anket

URFASPOR TFF 1. LİG'E ÇIKARMI?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

Canpolat'ın İş Arkadaşı İş Makinası

Beyazgül Nihat Özdemir'le Buluştu

SURİYELİLER DÖNMEYE BAŞLADI

HALİLİYE Muhtarlarıyla Toplandılar

AKSAK'tan Önemli Açıklama Geldi

Dönen Suriyelilerin Duygusal Anları

URFA'NIN UNUTULMASINA TEPKİ

Haliliye Muhtarlarıyla Toplandılar

Dönen Suriyelilerin Duygusal Anları

SURİYELİLER DÖNMEYE BAŞLADI

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

Yüzüncü Yıldönümümüz Yaklaşıyor!

 

Yüzüncü Yıldönümümüz Yaklaşıyor!

Avrupa’nın sömürge üzerinden prim elde eden kan emici ülkelerinin yüzyıllarca süren sistemli bir çalışma ile içini boşalttıkları Osmanlı Devleti nihayet istedikleri kıvama gelmişti; Artık onların gözünde Osmanlı “Hasta Adam” idi.

Kültürel, ekonomik, milli ve dini tuzaklarının hepsi onlar adına başarıya ulaşmıştı ve artık beklemeye gerek görmediklerinden, Orta Çağ Avrupa’sının barbar profilini çağrıştıran bir usulle ülkemize topyekûn hücum ettiler.

Rusya, Ermenistan, İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan gibi ülkeler Türk’ün topraklarını babalarından kalan miras gibi masa başında oturarak aralarında paylaşıyorlardı.

Çünkü; Ordularımız dağıtılmış, silahlarımız toplanmış, tersanelerimiz kapatılmış, eli silah tutan genç nüfusumuzun büyük çoğunluğu ya şehit düşmüş ya da cepheden cepheye koşarken vurulmuş sakat kalmıştı.

Bütün bu gerçekler tüm çıplaklığı ile ortadaydı ve emperyalistler bu acı gerçeğimizin farkındaydı.

Ama onlar, Türk’ün damarlarındaki asil kan coşunca, cihat ilan edilip de cihat sancağı altında toplanıldığında, Allah’a sığınılınca Türk’ün gerçekleştirebileceği mucizeleri hayal bile edemiyorlardı. İşte hayal kuramamanın bedelini çok ağır ödeyeceklerdi ve ödediler!

Milletinin şanlı mazisine ve dininin Hak oluşuna güvenen ecdadımız, “Türklük gurur ve şuurunu, İslam Ahlak ve faziletini” düstur edinerek Gazi Mustafa Kemal Paşanın saflarında yerini aldı. Ülke yangın yerine dönmüştü… Düşmanın elindeki bütün savaş aletlerine karşı Türk milleti kazma, kürek, balta, az sayıda tüfek ve birkaç top ile mücadele ediyordu.

Son derece kısıtlı imkanlar, dıştan gelen tehditler, içeriden gelen ihanetler Mustafa Kemal Paşayı engellemeye yetmiyordu. Türkler kasırga gibi, boran gibi esmeye başlamışlardı. Şairin dediği gibi, gelen cehennemleri göğüslerinde söndürüyorlardı.

Bu atmosfer içinde Paşa her cepheye yetişmeye çalışıyor, yetişemediği yerlere de güvendiği adamlarını gönderiyordu…

Urfa’da bu yerlerden biriydi… Önce İngilizler tarafından işgal edilmiş, ardından Fransızlara devredilmişti. Urfa’da yaşayan Ermenilerin önemli kısmı işgal kuvvetlerine alenen yardım ediyor, halk çaresiz bir şekilde kurtuluş yolları arıyordu.

İşte böyle bir zamanda Urfa’yı teşkilatlandırarak mücadeleye hazır hale getirmek üzere görevlendirilen Yüzbaşı Ali Saip bey şehre gelerek çalışmalarına başladı. İstiklal ateşiyle yanıp tutuşan halk Ali Saip beyin ve şehir eşrafının öncülüğünde ayaklandı. Yaşanan kanlı çarpışmaların ardından işgalci Fransız’ın bütün lojistik destek yolları da kesilince şehri terketmeye hazırlanan Fransızlara, 11 Nisan 1920 günü Akabe Boğazında son darbe vurularak işgal sonlandırılmış oldu.

Bu arada milli mücadele de bitmiş, Genç Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu bütün dünyaya ilan edilmişti.

Sonraki yıllarda Türk milletine yapılan bu saldırıların unutulmaması için ve Türk’ün Türk’ten başka dostu olmadığı gerçeğini hafızalara kazımak maksadıyla, her sene 11 Nisan tarihinde Urfa’da temsili kutlama törenleri yapıldı.

Bu törenlerde kurulan kale Fransız işgalindeyken, Urfa taarruza geçer ve Fransızlar kaleden kovularak kaleye şanlı Türk bayramız çekilirdi. Yaklaşık 2 saat sürek bu temsilde tüm detaylara yer verilirdi.

Bu törenleri izlemek için bütün ilçelerden, köylerden akın akın şehre gelinirdi. Bütün esnaf odaları alet, edevatlarıyla, makinelerini kamyonetlere yükleyerek resmi geçit esnasında mesleklerini de icra ederlerdi.

11 Nisan günleri kimse başka program yapmazdı. Kadınlar, erkekler, çocuklar herkes tören alanında olurdu. Adeta milli ruh yeniden şahlanırdı…

… Sonra? Sonra ne mi oldu?

Evet sonra Avrupa Birliği Uyum Yasalarının çıktığı dönemlerde Urfa kurtuluş etkinliklerinin arasından temsili kutlama programı çıkarıldı. Maalesef bu değişikliğe hiç kimse de itiraz etmedi… Yıllardır temsili kutlama törenleri yapılmıyor.

Ancak artık yeter!

Özellikle son yıllarda ülkemizin başına örülmeye çalışan çorapları da gördükten sonra temsili kurtuluş töreninin ne kadar gerekli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Önümüzdeki 11 Nisan 2020 tarihi Urfa’nın Fransız işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümüdür. Bu hadise fırsata dönüştürülmelidir.

Bu seneki kutlama programı için şimdiden belediye öncülüğünde geniş tabanlı bir tertip komitesi oluşturulmalıdır. Bu komiteye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden uzmanlar alınmalı, şehir eşrafından 70 yaş üzeri bilgili, birikimli birkaç kişi alınmalı, esnaf odalarından yetkililer ve ilçelerden birer temsilci katılmalıdır.

Konserlerden, tiyatroya, sinema gösteriminden, yarışmalara, sportif faaliyetlerden, sirke, konferanstan kitap fuarına, Türk Yıldızları gösteri uçuşlarından bisiklet yarışmasına yerel ve ulusal yazarların imza günlerine varıncaya kadar çok zengin içerikli bir program hazırlanırken, bu programın olmazsa olmazı da, temsili kurtuluş töreni olmalıdır.

Ekleme Tarihi: 01 Kasım 2019 07:34

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

AÇANAL'dan Hızlı Tren Açıklaması

 Geçtiğimiz aylarda Şanlıurfa için 'hızlı tren' müjdesini veren AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, projenin durduğuna yönelik iddiaları yanıtladı.

Köşe Yazarları

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Mustafa ARISÜT

 

Osman Ataman BİNER

 

Belgin Turan SATICI

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Müslüm AKTÜRK

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Mahmut MANCI

 

İsmail MUTLU

 

İsmail ARSLAN

 

Ayten DOĞAN

 

Halil SAVAŞ

 

Hüseyin GÜZEL

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

Mehmet YALÇIN

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  22 Kasım 2019