Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  13 Temmuz 2020

   "URFA'YA YASAKLAR GELEBİLİR"   "URFA'YA YASAKLAR GELEBİLİR"   Bakandan Şok Urfa Açıklaması!   Bakandan Şok Urfa Açıklaması!   URFA'DA ÖLÜ VE YARALILAR VAR!   URFA'DA ÖLÜ VE YARALILAR VAR!   Urfa'da 139 Adrese Daha Karantina   Urfa'da 139 Adrese Daha Karantina   Şanlıurfa Platformundan Açıklama   Şanlıurfa Platformundan Açıklama   TABİP ODASINDA SEÇİM HEYECANI   Bakan SOYLU URFA'ya Geldi  Site İçi Arama

Röportaj

Açanal'dan Atilla'ya Açıklamalar

 AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Gülender Açanal, MEDYAURFA.COM Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Nedim Atilla’yı Esentepe’deki bürosunda ziyaret etti.İşte o röpörtaj…

Anket

URFASPOR KAPANIRMI..?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

URFA'DA ÖLÜ VE YARALILAR VAR!

"URFA'YA YASAKLAR GELEBİLİR"

"URFA'YA YASAKLAR GELEBİLİR"

Urfa'da 139 Adrese Daha Karantina

URFA'DA ÖLÜ VE YARALILAR VAR!

Bakandan Şok Urfa Açıklaması!

Bakandan Şok Urfa Açıklaması!

Urfa'da 139 Adrese Daha Karantina

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

Bağırıyorsun? Peki Çözüm mü?

 

Bağırıyorsun? Peki Çözüm mü?
Güzel bir öykü vardır. Hintli bir ermiş, öğrencileriyle gezinirken Ganj nehri kenarında birbirlerine öfkeyle bağıran insanlar görmüş. Talebelerine sormuş: "Neden bu kişiler böylesine öfkeli?"

- Çünkü sükûnetlerini kaybetmişler. Hintli ermiş bu cevaptan tatmin olmamış: "Birine söylemek istediklerimizi daha alçak bir ses tonu ile de aktarabilecekken niye bağırırız?" diye tekrar sormuş.

Öğrencilerden ses çıkmayınca anlatmaya başlamış: "İki insan birbirine öfkelendiği zaman, kalpleri uzaklaşır. Bu uzak mesafeden birbirlerinin kalplerine seslerini duyurabilmek için bağırmak zorunda kalırlar. Ne kadar çok öfkelenirlerse, arada açılan mesafeyi kapatabilmek için o kadar çok bağırmaları gerekir. Peki, iki insan birbirini sevdiğinde ne olur? Bağırmak yerine sakince konuşurlar, çünkü kalpleri yakınlaşmıştır, arada mesafe ya yoktur ya da çok azdır. İki insan birbirini daha da fazla severse ne olur? Artık konuşmazlar, sadece fısıldaşırlar; çünkü kalpleri daha da yakınlaşmıştır. Bir süre sonra konuşmalarına bile gerek kalmaz; sadece birbirlerine bakmaları yeterli olur. İşte gerçek sevgi ve yakınlık böyle bir şeydir."

Daha sonra ermiş, öğrencilerine bakarak şöyle devam etmiş: "Bundan dolayı tartıştığınız zaman kalplerinizin arasına mesafe girmesine izin vermeyin. Aranızı açacak sözcüklerden uzak durun. Aksi takdirde mesafenin arttığı öyle bir gün gelir ki, geriye dönüp birbirinize yakınlaşacak yolu bulamayabilirsiniz."

***

Peki, çocuğunuza bağırıyorsanız bunun çocuk üzerinde bırakacağı etkileri biliyor musunuz?

Eşinize, annenize, babanıza bağırıyorsanız veya sizinle bir konu hakkında konuşan kişilere bağırıyorsanız karşı tarafa veya size etkileri ne şekilde oluyor?

Öncelikle çocuğa küçük yaşlardan itibaren kuralları, sınırları ve sorumlulukları vermek çocuğun sağlıklı gelişiminde önemli faktörlerdendir. Bir diğer önemli faktör ise aile içindeki sağlıklı iletişim kalıpları, rol model olmaktır. Çocuğa yapabileceği kadar küçük sorumluluklar vermek mesela; masaya bir tabak getirmesi, oyuncaklarını toplaması gibi. Çocuğa sınır koymak, uyku saatini düzenlemek, bilgisayar ve cep telefonu kullanımındaki sınırlar gibi bunlar çocuğun daha küçük yaşlarda edinebileceği ve sonrasında alışkanlığa dönüşeceği davranışlarıdır.

Çocuk küçük yaşlarda “sağlıklı iletişim kalıpları yerine” ya çok katı otoriter veya çok gevşek, sınırın, tutarlığın olmadığı bir ortamda yetişirse ilerde çocuk bazı şeyleri yapmayınca ona bağırdığınızda veya çocuğa küçük yaşlardan itibaren bağırmaya başladığınızda çocuk bunu anlamayacaktır.

Çocuğa bağırdığınızda, karşınızda sağlıklı bir çocuk ve ilerisi için sağlıklı bir yetişkin olmasını bekleyemezsiniz. Karşınızda ya tam asi veya sindirilmiş özgüveni düşük bir çocuk ve ilerde bu duygularla beslenmiş bir yetişkin bulursunuz.

Eşinize bağırdığınız zaman hem karşılıklı gergin bir ortam olur. Hem de çocuklar da bundan payını olumsuz bir şekilde alırlar. Evin içinde sürekli bağıran bir birini duymayan insanların çoğalmasına, huzursuzluğa bir kapı aralamış olursunuz.

Peki, biri size bir şey söylediğinde; acaba insan neden kontrolsüz bir tepki verir ve bağırır. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Öncelikle ya söylenen şey hoşunuza gitmiyor. Ya da karşı tarafı bastırmak istiyor olabilir misiniz? Veya öfkeyi yönetemiyor olabilir misiniz? Öfkenizin gerisinde acaba ne var? Neyi algılıyorsunuz? Derin bir nefes alıp burada benim aldığım mesaj nedir? Karşı tarafın bana vermeye çalıştığı mesaj nedir bütün bunlara bakabilirsiniz?

O halde başka neler mümkün? Belgin Turan

Ekleme Tarihi: 31 Temmuz 2019 09:18

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

TABİP ODASINDA SEÇİM HEYECANI

 Şanlıurfa Tabip Odası Başkanlığına aday olan, Şanlıurfa Hekim Birliği Başkanı,Kalp Damar Cerrahı,Op.Dr.ZİYA BAĞIŞ yayımladığı “Sözümüz Var, İyi Hekimlik Adına” başlıklı açıklamayla adaylık sürecini resmen başlattığını duyurdu.

Köşe Yazarları

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

İsmail MUTLU

 

Mustafa ARISÜT

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

Hüseyin GÜZEL

 

Ayten DOĞAN

 

Belgin Turan SATICI

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Osman Ataman BİNER

 

Müslüm AKTÜRK

 

İsmail ARSLAN

 

Mahmut MANCI

 

Halil SAVAŞ

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  13 Temmuz 2020