Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  16 Haziran 2019

   Haliliye'de 32 Mahalleye Program   URFA'DA HAVUZ SEZONU AÇILDI   Haliliye Belediyesi Onları Unutmadı   URFA'lı Çocuklara Forma Dağıtacak   ŞANLIURFA'DA YANGIN   Urfa'da Fiyatlar Uçuşa Geçti!   Urfa'lı Gençlerden Büyük İlgi   Op.Dr.Ahmet İnan da Sahaya İndi   RIVAN DİLMEN'İN İLGİNÇ ANISI!   İZGÖRDÜ'den Öğrencilere Hediye   KARAKÖPRÜ'DE ÇÖL VARANI!   Kıbrıs Gazilerine Madalya Verildi  

Site İçi Arama

Röportaj

CEVHERİ URFAPRESS'E KONUŞTU

 AK Parti Milletvekili M.Ali Cevheri URFAPRESS.NET muhabiri Necdet Karadeniz'e konuştu.

Anket

URFASPOR TFF 1. LİG'E ÇIKARMI?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

Urfa'lı Gençlerden Büyük İlgi

Op.Dr.Ahmet İnan da Sahaya İndi

URFA'DA HAVUZ SEZONU AÇILDI

Urfa'da Fiyatlar Uçuşa Geçti!

URFA'lı Çocuklara Forma Dağıtacak

Haliliye'de 32 Mahalleye Program

ŞANLIURFA'DA YANGIN

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

SN.BAŞKAN NİHAT DOLDU MİAT

 

SN.BAŞKAN NİHAT DOLDU MİAT


Gazelhan Kazancı Bedih'in üstadı, Hasan DİYAR 1945 yıllarında Şanlıurfa'nın, Birecik ilçesinde askerliğini bedelli olarak yapar. Hasan DİYAR Birecik'in Fırat Köprüsü yapılmadığından halkın sallarlarla, kayıklarla azap içinde ölümcül şekilde gidiş-gelişlerini kahırlanarak üzüntüyle izler.
Hasan DİYAR askerlik sonrası, her fırsatta askerlik anılarını anlatmak yerine, Fırat Nehrinden geçen yolcuların eziyetlerinden söz ederek çarelerden, çözümlerden bahseder. Zamanla kamuoyu oluşur. Köprü yapımı için Urfa'nın önde gelen ağaları, mahiyetindeki adamlarını köprünün yapımı için Birecik'e çalışmaya gönderirler. Adamı olmayan Urfa beyleride para desteğinde, maddi katkıda bulunur. Birecik Esnafından Marangoz Müslüm AKAY bedelli,Urfa'dan da giden vatandaşlar gönüllü olarak köprü yapım inşaatında bedelsiz çalışırlar.
Birecik Köprüsü'nün yapımını istemeyen Gaziantepliler, hiç bir destek ve katıda bulunmazlar. Gazianteplilere göre Birecik Fırat Köprüsü yapılırsa gelen turist Gaziantep'te durmaz, Urfa'nın Balıklıgöl, Harran Harabeleri gibi turistik yerlerine gider diye köprünün yapımına destek vermezler. Hasan DİYAR zaman zaman " ahh lan... bı antepliler ahhh..." diyerek içerlenirsede, 1953 yılında başlanan köprünün 1955 yılında açılışı yapılır.Hasan DİYAR Köprü bitiminde sevincinden ağlar, şükür kurbanı keser ve 1964 yılında ölür.
Son günlerde müzik şehri, Göbeklitepe, Amazon mozaikleri, KADİM ŞEHİR diye UNESCO'nun Şanlıurfa'yı tescil etmesi komşu Gaziantep'in, Birecik Köprü yapımına karşı gelen, kıskançlık zihniyetilerini hortlatmış gibi. Başta Urfa, Adıyaman, Halfeti, Birecik çevresinde, kültür sanatla ilgili ne varsa, kısmen yapay tescillerle, UNESCO'ya yutturma, yanıltma,şüphesini akıllara getirmekte. Komşu il ve ilçeleri, Birecik köprüsünden sonra, UNESCO'ya giden kültür köprüsü, desteği kesilir endişesiyle Gaziantep'e olan güvenlerini az da olsa zedeler gibi.
Gaziantep, Birecik ilçesi sınır bitiminde traktör acentesi, akaryakıt istasyonu olan Birecik Ticaret Sanayi Odası Başkanı Sadettin BİLGİN köprü yapımına karşı gelen Gaziantep ruhu benzerinde şahsi çıkarı için Birecik ilçesinin Gaziantep'e bağlanmasını istemiş olsa gerek. Tabiki Birecik'in Kelaynakları gibi "avanakları da" olabilir. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma ŞAHİN UNESCO'ya tescil için Birecik'in, Kelaynak kuşlarıyla ilgilense de Birecik'in "avanaklarlıyla" ilgilenmez.
Saddetin BİLGİN'in Cumhurbaşkanlığına, Birecik Ticaret ve Sanayi Odası başlıklı armalı dilekçesini, oda komsiyon kararı alıp mı kulanmış; yoksa odanın armalı başlıklı dilekçesini keyfi olarak şahsi ticari çıkarına mı kullanmışdır bizce bilinmiş değil. İl ve İlçelerin tarihi ve coğrafi sorumluluğunda olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Avukat Nihat ÇİFTÇİ bu hukuki işlemin üzerinde durmadan avukat olarak nasıl pas geçer? Sayın Başkan Nihat ÇİFTÇİ konuyla ilgili caydırıcı, uyarıcı kamuoyu infialine sebebiyetten ilgili adli ve hukuki bir yasal başvuru beyanatının olmayışı Urfa halkını üzmüştür.
Aynı emsalde uzun yıllardır Şanlıurfa Siverek ilçesi de il olma mücadalesinde bulunmuş, bugüne kadar Sadettin BİLGİN gibi şaibeli bir girişimleri olmamıştır. Bu Birecik davasında söz, savunma, müdaafa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Nihat ÇİFTÇİ'nindi. Hukukçu başkan olarak veremedi.
Şanlıurfa Ticaret Sanayi Odası Başkanlığı yapan o gelenekten gelen Sayın Ali ÇİZMECİOĞLU bilir kişi olarak bu yasal prosedürü gözden kaçırmaz ve de sessiz kalmazdı.

Bu Birecik meselesinde Sayın ÇİFTÇİ, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Halil PELTEK kadar öne çıkmamış Hasan DİYAR gibi, kamuoyu oluşturamamıştır. Komşu illerin yapay veya yasal Marka Tescil işlemlerinde bile sosyal medya gerisinde kalıp, aktif duruş sergilememiştir. Nihat Başkanın bu tutumu Gaziantep'i UNESCO'nun yapay şubesi edebilir. Bazı Mevta STK'lar bazı kütürüm kültür kuruluşları eşliğinde, Urfa'yı da tabiat varlıkları değerleriyle Maazallah Gaziantep'e bağlanma ihtimali olmaz inşallah..!
Bizce Hasan DİYAR yaşasaydı " Ahhh lan.... başkan ahh..." derdi.
Başta Dedik ya ...!
SN.BAŞKAN NİHAT DOLDU MİAT

Ekleme Tarihi: 31 Temmuz 2018 11:04

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Yorumlar

Bu Habere Toplam 7 Yorum Eklenmiştir.

medeni cesaret M.Kemal Uğuzlu

Cesaret güzelde olunca daha medenice güzelleşir.
31/08/2018 16:30

KAYBEDİLEN DEGERLER Abufatih

Önce size teşekkür ederim her zaman olduğu gibi urfa hayranlığınız takdire şayandır.Sizin kaleme aldığınız tepki gösterdiginiz bu mevzu için yazı yazdığınız medya kuruluşunda kaç köşe yazarı var hangisi birecik ticaret odası başkanının yaptığı bu yanlışı köşesine taşıdı sizin dışınızda maalesef elimizdeki degerlere sahip çıkmazsak birer birer kayıp gidecek
01/08/2018 15:19

kelaynak hasan güneş

bizi şuursuz şanlıurfa yı sahipsiz bırakma suriye ye bağlatma yerel yöneticilere biraz şuur Allahım
01/08/2018 08:52

güneş hasan

milli şuur bu olsa gerek
01/08/2018 08:37

BİRECİK İLÇEMİZİN G ANTEP E BAĞLANMA Musa KALDI

GERÇEKTEN BU KONU HAKKINDA İLGİLİ MUATABLARININ GİRİŞİMLERDE BULUNMASI GEREKİRDİ. YİNE GÖRÜLDÜ Kİ MUATABLARININ YERİNE YİNE URFA SEVDALILARI KONUYU GÜNDEME TAŞIMIŞ VE GÜNDEMDE TUTMAYA DEVAM ETMİŞLERDİR. HULASA ARTIK BU UNESKO ÇILĞINDAN DA KURTULMAK GEREK. SN HÜSEYİN GÜZEL BEY SİZEDE DUYARLI DURUŞUNDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.
31/07/2018 19:03

birecik ömer

harika bir yazı ellerıne sağlık
31/07/2018 15:58

hüseyin güzel halil çuhadaroğlu

ALLAH'IYA KURBAN
31/07/2018 13:26

Flash Haber

Urfa'da Sihalı Kavgada 6 Kişi Öldü

 Olay,Şanlıurfa'da meydana geldi.İşte ölenlerin isimleri:

Köşe Yazarları

Mehmet YALÇIN

 

Mahmut MANCI

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

Müslüm AKTÜRK

 

Mustafa ARISÜT

 

Osman Ataman BİNER

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Belgin Turan SATICI

 

Hüseyin GÜZEL

 

İsmail MUTLU

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Ayten DOĞAN

 

Halil SAVAŞ

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

İsmail ARSLAN

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  16 Haziran 2019