Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  17 Temmuz 2019

   URFA'DA RENKLERİN DANSI!   Yeni Başkanın Paylaşımına Tepki   FORMALAR TAMAM AMA..!   CANPOLAT Makamında Oturmuyor   EMİN ÖZÇINAR TAM GAZ   FORMALAR TAMAM AMA..!   URFASPOR YOLA ÇIKTI AMA!   İstanbul Havalimanında Göbeklitepe   Ankara ŞURKAV'dan İlk Toplantı   ŞANLIURFA'DA BU DA YAŞANDI   5-9 AĞUSTOS'TA HESAPTA   100 GÜNÜ 18 MADDEDE AÇIKLADI  

Site İçi Arama

Röportaj

CEVHERİ URFAPRESS'E KONUŞTU

 AK Parti Milletvekili M.Ali Cevheri URFAPRESS.NET muhabiri Necdet Karadeniz'e konuştu.

Anket

URFASPOR TFF 1. LİG'E ÇIKARMI?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

ŞANLIURFA'DA BU DA YAŞANDI

İstanbul Havalimanında Göbeklitepe

FORMALAR TAMAM AMA..!

Ankara ŞURKAV'dan İlk Toplantı

URFASPOR YOLA ÇIKTI AMA!

FORMALAR TAMAM AMA..!

Yeni Başkanın Paylaşımına Tepki

CANPOLAT Makamında Oturmuyor

URFA'DA RENKLERİN DANSI!

EMİN ÖZÇINAR TAM GAZ

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

Kısa Çöp Uzun Çöpten Hakkını Alır..!

 

KISA ÇÖP UZUN ÇÖPTEN HAKKINI ALIR ELBETTE

Biri bebek diğeri zannedersem 6 yaşlarında olmak üzere 2 çocuğu var kadının. Kocası cezaevinde. Zaten cezaevine girmeden önce de zararı varmış, faydası yokmuş. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nden aylık 500 lira civarında maaş alıyor. 6 ayda bir de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan 500 lira alıyor. Aylık kirası 300 lira. Geriye aylık gelirden 200 lira kalıyor. Günlüğü 6 lira 66 kuruş. Bir kadının bu parayla evi geçindirmesi imkansız. Bebeği olduğu için ek iş yapması da mümkün değil.

Kadın gidebildiği kadar gidiyor. Mesela “çay çok pahalı” diyor hayatından çıkarmış. Muhtemelen bize sıradan gelebilecek çok şeyi hayatından çıkarmış, unutmuş, yok saymak zorunda kalmış. Birilerine sesini duyuruyor. En fazla bir gıda kolisi getirilip bırakılıyor. Sonrası yok. O da böyle gitmeyeceğini anlamış ve gerçeği kabullenmiş! Bir anneye en zor, en ağır gelen kararı almak zorunda kalmış. Yetkililere ulaşması için yolladığı mesaj aynen şöyle: “Çocuklarıma bakamıyorum yurda vermem lazım. Kirayı ödeyemiyorum. Çocuklarım da benimle perişan oluyor. Bana yardımcı olabilir misiniz?”

Bu mesajın ne demek olduğunu ancak anne veya baba olan anlar. Dünyada bir anne için bundan daha ağır bir durum ne olabilir? Bu saatten sonra dünya yıkılsa, dünya yansa, deprem olsa bu anne için ne fark eder? Zaten kendi kıyameti kopmuş kopacağı kadar. Peki çocukları büyüyünce bunun bir intikamı olmayacak mı? Zengin çocuklarından intikamlarını almayacaklar mı? Büyüdüklerinde, çocukluklarında ellerine 1 liralık dondurma geçmezken, birilerinin çocuğunu özel okullardan son model araçlarla ve şoförlerle aldırdıklarını öğrenmeyecekler mi? Bunun bir intikamı, öç alması o zengin çocuklardan ve buna kayıtsız kalan toplumdan olmayacak mı? Sadece aylık olarak ellerine 300-400 lira daha geçse belki de böyle bir hayata katlanmak zorunda kalmayacaklar. Evet sadece 300-400 lira.

Dönelim madalyonun öteki yüzüne… Ne paralar çarçur ediliyor, ne paralar… Çevik Kuvvet Kavşağı ihalesini duymayan kalmamıştır. 23 milyon liraya verilen ve bir şekilde iptal edilen ihale bir yıl sonra davetiye usulüyle 81 milyona gitti Nas diye bir şirkete. “Proje revize edilmiş”, “demir pahallanmış” vs. bahanelerini de hesaba katarak bir yıl sonra 2 katına ihale verilse bile 46 milyon etmesi gerekirdi. Arada 35 milyon lira fark var. Bahsettiğim ailenin hayatını yılda 3 bin lira kurtardığına göre, çocuklar büyüyene kadar 10 yılda 30 bin lira gerekiyor. Nas şirketine fazladan verilen 35 milyon lirayı 10 yıl boyunca böyle ailelere dağıtmaya kalksa devlet, tamı tamına bin 166 aileye ek gelir olacak. Ne çocuklar 1 liralık dondurma özlemiyle büyüyecek, ne sabahlara kadar aç yatmak zorunda kalacak ne de anneler yavrularından ayrılıp bağırlarına taş basmak durumunda...

Aksi halde Merhum Ahmet Kaya’nın da dediği gibi “Ağlayanlar bir gün güler/Bir gün güler elbette/Uyanmakla anlamakla/Bilmekle ben amenna/Kısa çöp uzun çöpten hakkını alır elbette”…
Ajans Urfa

Ekleme Tarihi: 21 Temmuz 2018 11:45

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Yorumlar

Bu Habere Toplam 1 Yorum Eklenmiştir.

Çalışacak ama ÇAL MA YA CAK! İsmail

Bir kilo domatesi daha ucuza almak için pazar pazar gezenler cebinden dolaylı olarak çıkan parayi fütursuzca çarçur edenlerden hesab sormadıkça bunun gibi daha çok yazı yazarsanız.Zihniyet genel olarak yiyorlar ama çalışıyorlar düşüncesi değişmeli.
26/07/2018 22:24

Flash Haber

FORMALAR TAMAM AMA..!

 Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig Beyaz Grupta mücadele edecek olan Şanlıurfaspor'un yeni sezon formaları belli oldu.

Köşe Yazarları

Mustafa ARISÜT

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Hüseyin GÜZEL

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Mahmut MANCI

 

Osman Ataman BİNER

 

Müslüm AKTÜRK

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Belgin Turan SATICI

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

İsmail MUTLU

 

İsmail ARSLAN

 

Ayten DOĞAN

 

Halil SAVAŞ

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

Mehmet YALÇIN

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  17 Temmuz 2019