Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  21 Ağustos 2019

   Urfa'da Bir Feci Kaza Daha   Canpolat Döndü Ve Hızlı Başladı   Canpolat Döndü Ve Hızlı Başladı   ÖZTÜRKMEN'den Açıklama Geldi   Başkan KUŞ Müjdeleri Sıraladı   Başkan KUŞ Müjdeleri Sıraladı   DEDAŞ'tan Karaköprü'ye Yatırım   Urfa'da İskelet Çöktü,5 Yaralı Var   Açanal'dan İmamoğlu'na Tepki   AK Parti İl Teşkilatında Değişiklik   Gençlik Merkezi Yeniden Yapılıyor   Urfa'lı Ünlü Avukat Vefat Etti  

Site İçi Arama

Röportaj

CEVHERİ URFAPRESS'E KONUŞTU

 AK Parti Milletvekili M.Ali Cevheri URFAPRESS.NET muhabiri Necdet Karadeniz'e konuştu.

Anket

URFASPOR TFF 1. LİG'E ÇIKARMI?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

DİLDE TAHRİBAT

 

DİLDE TAHRİBATGün geçmiyor ki yabancı kökenli bir kelime ile karşılaşmayalım. İşyeri isimlerinde, tabelalarda, AVM lerde gördüğümüz yabancı kelimelere bir yenisi daha eklendi.

“Lansman”

Geçen hafta Harran Üniversitesinde “her yerde sanat, renklensin iktisat” adı altında bir tören düzenlendi. Tören “Proje lasmanı ve sertifika töreni” adı altında bastırılan broşürlerle duyuruldu. Benzer şekilde konut işleriyle iştigal eden bir firma satışa sunduğu konutlara büyük bir bez afiş asmış;

“Lansman fiyatlarıyla 3 kasımda satışta”

Bugüne kadar pek kullanmadığımız ve alışık olmadığımız “Lansman” kelimesinin sözlükteki karşılığına bakıyoruz. Tanıtım, tanıtma manasına geldiği yazılı.

“Tanıtım, tanıtma” gibi herkesin anlayabileceği Türkçe bir kelime olduğu halde neden yabancı kökenli kelimelere itibar edilmekte?

Bu durum bizleri ziyadesiyle düşündürdüğü için hiçbir kişi ve kuruluşu hedef almadan bilerek veya bilmeyerek güzel Türkçemize yapılan saldırıya, dilimizde yapılan tahribata dikkat çekmek için bu haftaki köşe yazımıza “dil ve önemi” hakkında görüşlerimizi dile getireceğiz.

Bilindiği üzere iktisat, ahlak, sanat, aile din, gibi dil de bir toplum olayıdır. Toplumun kültürel kimliğinin belirlenmesinde en önemli unsurdur. Kültürün tarihi veraseti kabul edilen dil aynı zamanda bir milletin ses bayrağıdır. Çünkü insanlar ancak dil sayesinde birbirleriyle konuşur anlaşır. Dilsiz bir millet ve kültür düşünülemez. Farklı kültürleri birbirinden ayırması açısından da önemli bir unsur olarak görülmektedir.

Kuşkusuz kültürün doğması gelişmesi dile bağlıdır. Dili bozulmuş bir milletin sanat, edebiyat ve fikir alanlarında çöküntüler meydana gelir. Dil sadece milli kimliğin değil aynı zamanda dini kimliğin de şekillenmesinde etkili bir faktördür. Müslüman olan bir milletin dili yıkılınca dini de yıkılır. Milli birliği sağlama, milleti ayakta tutma, milli edebiyatı meydana getirme gibi pek çok vasıflarıyla dil görülüyor ki bir milletin en büyük sosyal müessesesidir.

Dil kendisi bir kültür unsuru olmasına rağmen, kültür taşıyıcısı olma gibi önemli bir fonksiyonu da icra etmektedir. Bu bakımdan kültür düşmanı emperyalist güçler hedef olarak seçtikleri ülkelerin önce dilini yozlaştırmak isterler. Nitekim bu hususta güzelim Türkçe’mize el atılmış, uydurukça ve yabancı kelimelerle dilde tahribat hareketlerine girişilmiştir.

Mesela vereceğimiz birkaç örneğe göz atalım. Acaba halkımız bunlardan kaçını anlamaktadır. Ana:Doğuraç, Baba: Doğurtaç, lokanta: Sosyal otlangaç, cevap: Yanıt, akıl: Us, ahlak: Tüze, ayna: Gözgü, ruh: Tin, makam: Orum, silah: Savud,saçma: Apsürt,…gibi.

Nesebi gayri sahih olan bu kelimelerin yanı sıra yabancı kökenli kelimeler de dilimize yerleştirilmiştir. Asist, agresif, alakart, aktivite, ajite, animasyon,bilboard, hamburger, konsorsiyum, konsumasyon, majör, minör, transformasyon, trend, tolere vb.

Her yönüyle bizlere yabancı olan bu kelimeler işyerlerimizdeki tabelalardan üretim mamullerine kadar yansımıştır. Aynı tahribatı gazete, dergi ve radyo, televizyon gibi iletişim araçlarının isimlerinden de görmekteyiz. (Tempo, aktüel, star gibi)

Kanaatimiz odur ki böylesi uydurmacılığa öncülük edenler Türk düşmanlarıdır. Amaçları; Türkçeyi cılız, düşünceleri ifade etmekten yoksun, iptidai bir dil haline getirmektir. Türk milli kültürünü dumura uğratmak, tarih geçmişini unutturmak, milleti mazisiyle yabancılaştırmak, nesiller arasında iletişim kopukluğu meydana getirmek tir. Nitekim bugün Türkçemiz öylesine farklı bir hale getirilmiş ki aydınlar toplumdan kopmuş, dede ile torun anlaşamaz olmuştur.

Her millet kendi dili üzerinde titizlikle dururken bizim dil bilginlerimiz dilimizi yeterince incelememiş, işlememiş, gelişimi yönünde hiçbir çaba sarfetmemiştir. Bugün dilimizin dört başı mamur bir grameri yoktur, etimoloji sözlüğü yazılmamıştır. Oysa dil aklın şifresidir. Dil bozulursa akıl, düşünce, bilim, kültür her şey bozulur. Milletin kendisi varlığı bozulur.

Milli kültürümüzün yerine başka kültürleri egemen kılmaya çalışanlara, güzel Türkçe’mizden aşağılık kompleksi duyanlara Atatürk’ün şu önemli sözlerini hatırlatmak isteriz

“Efendiler biliyormusunuz biz Balkanları niçin kaybettik?” Yine cevabı kendisi vererek “Efendiler biz Balkanları Rusların orada Slav Dil Akademisini açması yüzünden kaybettik.”

Evet. Dil milli kültürün temel taşıdır. Milleti millet yapan değerlerin başında gelir. Maddi ve manevi hayatımız onun etrafında şekillenir. Dilde birlik olmadan fikirde ve işde de birlik olmaz.Ekleme Tarihi: 06 Kasım 2018 14:27

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

Başkan KUŞ Müjdeleri Sıraladı

 Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, rutin hale getirdiği mahalle gezilerine devam ediyor. Başkan Kuş, sabahın erken saatlerinde başlayan mahalle gezilerinde talepleri birinci ağızdan dinleyip, taleplere anında çözüm üretiyor.

Köşe Yazarları

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

Hüseyin GÜZEL

 

Mustafa ARISÜT

 

Belgin Turan SATICI

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Osman Ataman BİNER

 

Müslüm AKTÜRK

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Mahmut MANCI

 

İsmail MUTLU

 

İsmail ARSLAN

 

Ayten DOĞAN

 

Halil SAVAŞ

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

Mehmet YALÇIN

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  21 Ağustos 2019