Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  21 Ocak 2019

   CANPOLAT Yarın URFA'ya Geliyor   Şanlıurfa'da 2 Araç Kundaklandı   İlçe Adaylarının Programı Belli Oldu   HRÜ'DE YENİ ATAMALAR YAPILDI   AK Parti Başkan Adayları Toplandı   Kazancı Bedih Mezarı Başında Anıldı   Ekinci Konvoyla Ne Mesaj Verdi?   DAĞLAR AİLESİNİN ACI GÜNÜ   URFASPOR FETHİYE'yi Fethetti   URFA'DA BÜYÜK OPERASYON   Akçakale'de YALÇINKAYA Sevinci   Menderes ATİLLA:BEN DE ADAYIM  

Site İçi Arama

Röportaj

CEVHERİ URFAPRESS'E KONUŞTU

 AK Parti Milletvekili M.Ali Cevheri URFAPRESS.NET muhabiri Necdet Karadeniz'e konuştu.

Anket

URFASPOR TFF 1. LİG'E ÇIKARMI?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

İlçe Adaylarının Programı Belli Oldu

CANPOLAT Yarın URFA'ya Geliyor

Şanlıurfa'da 2 Araç Kundaklandı

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

EKONOMİK KRİZ

 

EKONOMİK KRİZSon günlerde sıkça sorulan soru;

Türkiye’de ekonomik kriz var mı yok mu?

Cevabı merakla beklenen bu soruya dilerseniz dilimizin döndüğü kadarıyla açıklık getirmeye çalışalım.

Peşinen belirteyim ki şayet Türk liranız yabancı paralar karşısında değer kaybediyorsa, %10 seviyesindeki enflasyon %30 lara çıkıyorsa, başta temel gıda maddeleri olmak üzere her türlü tüketim maddelerine zam yapılıyorsa, hayat şartları gün be gün zorlaşıyorsa, dış borcunuz giderek artıyorsa bal gibi ekonomik kriz vardır.

Krizin sebepleri için çeşitli bahaneler ileri sürebilirler. Mesela “Trump ve papaz yüzünden dolar yükseldi” diyebilirler. “ABD bize ekonomik savaş açtı” diyebilirler. “Bu kriz dış güçlerin oyunudur” diyebilirler. Gerçek şudur ki bu tür savunmalar inandırıcı değildir. Çünkü ekonomi bilimi bu kadar basit olmadığı gibi sokak sloganlarını andıran bahaneleri kabul etmez.

Bilinmelidir ki ekonominin kendine has kuralları vardır. Üstelik bu kurallar gerçekleşme zorunluluğu taşır. Kısaca sıralayacak olursak; cari işlemler bilançosu açığının düşürülmesi, büyüme hızının yüksek olması, enflasyonun kontrol altına alınması, istihdamın arttırılması ve gelir dağılımının dengeli hale getirilmesidir. Bu kuralların gerçekleşmesi ise ancak sağlam finansman kaynaklarına dayalı ve istikrarlı bir ekonomi politikasının uygulanması ile mümkündür.

Kalkınma hareketi üretim, yatırım ve tasarrufla ilgilidir. Üretim yatırımla orantılı olduğu için yatırım olmayınca üretim gerçekleşmez. Yatırım için de mali kaynak sözkonusudur. Mali kaynağın karşılanması adresi ise tasarruftur. Burada şunu anlamalıyız ki kalkınmanın iki temel unsuru vardır. Yatırım ve tasarruf. Tasarruf arttıkça yatırım da artar. Öyleyse daha çok tasarruf yapmamız, daha çok yatırıma yönelmemiz gerekmektedir. Netice olarak ; tasarruf ve yatırım ekonomik kalkınmanın vazgeçilmez zaruretidir.

İşte kısaca özetlemeye çalıştığımız bu mantık üzerine inşa edilen ekonomi teorisi pürüzsüz seyir ettiği sürece sağlıklı bir ekonomik gelişme çizgisi yakalanabilir. Ama maalesef ülkemiz açısından yapılan uygulamalara baktığımızda milli bir ekonomik hedefin tesbit edilmediğini aylara, yıllara göre belirlendiğini, hatta şahıslara göre değiştiğini, çoğu zaman da rüzgarın akışına terk edildiğini görmekteyiz.

Dışarıdan borçlanarak alınan döviz amaca uygun verimli üretgen alanlarda kullanılmayıp daha ziyade yol, köprü, AVM yapımında, tüketim ekonomisine dayalı alanlarda harcandı. Borçlanılan paranın üçte biri inşaata gitti. İnşaat yatırımlarının yedi yıllık toplamı 551 milyar doları buluyor. Tam yarım trilyon lira betona gömülmüş. Bunun yanı sıra bir yerine iki tane lüks makam aracı alınarak israfa yöneldik. Merkez bankasına baskı yaparak bağımsızlığına gölge düşürdük. Londra’da yapılan toplantıda uluslar arası finansörlere karşı ekonomi yönetimimize olan güveni zedeledik. Neticede hatalar zinciri sonucu döviz kuru hareketlenmeye başladı ve dolar 7.00 lira düzeyine geldi.

Önümüzdeki yıl dış borç geri ödemesi yapılacak. Borç ödemesi ve cari açık finansmanı için yaklaşık 250 milyar dolar dış kaynağa ihtiyaç bulunmaktadır. Mevcut döviz rezerviniz bunu karşılayacak durumda değilse çareyi yine dış borçlanmada arayacaksınız.

Bugüne kadar dış borçlanma karnemize baktığımızda devamlı artış görmekteyiz. Çünkü ülkemizin borçlanma stratejileri belirlenirken gerçekçi tesbitler yapılmamıştır. Ekonomi deyimiyle “hesapsız borçlanma” yapılmıştır. Üstelik bu borçlanma hastalık şekline dönüşmüştür.

Kabul etmeliyiz ki yabancı sermaye ve krediye muhtaçlık dışa bağımlılık demektir. Bu da fakirleşmeye doğru adım atmaktır. Geçim sıkıntısına giren halkın değer yargıları kaybolur. Toplum dejenerasyona uğrar. Her şey maddiyatla ölçülür hale gelir. O nedenle finansmanın en ideal olanı iç kaynağın hedef alınmasıdır.

Unutmayalım ki çağımız milletler mücadelesi çağıdır. Bu mücadelede her millet yalnızdır. Türk’ün de Türk’ten başka dostu yoktur. Bu gerçekten hareketle Çin’den, Katar’dan, doğudan, batıdan medet ummak yerine kendi emek ve gayretlerimizle kalkınmamızı başarmak mecburiyetindeyiz.

Bunun için de yapılması gereken ilk iş iflas etmiş politikaların terk edilmesidir. Borç alımları durdurulmalı ekonomi ıslah edilmelidir. İhtiyaç duyulan yapısal reformlar acilen gerçekleştirilmelidir. Bütçe açıklarının asgariye indirilmesi, enflasyon ve faizlerin düşürülmesi, kaynak kaybının önlenmesi, üretim ve ihracatın arttırılması, sosyal dengelerin yeniden kurulması ve topyekun bir kalkınma seferberliğinin başlatılmasıdır.


Ekleme Tarihi: 12 Eylül 2018 10:03

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

CANPOLAT Yarın URFA'ya Geliyor

 AK Parti Haliliye Belediye Başkan Adayı Mehmet CANPOLAT yarın Urfa'ya geliyor.CANPOLAT'ı Gap Havalimanında karşılamak için...

Köşe Yazarları

Mehmet YALÇIN

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Mustafa ARISÜT

 

Ayten DOĞAN

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Osman Ataman BİNER

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Mahmut MANCI

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Belgin Turan SATICI

 

Hüseyin GÜZEL

 

İsmail MUTLU

 

İsmail ARSLAN

 

Mehmet CANBEYLİ

 

Halil SAVAŞ

 

Müslüm AKTÜRK

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  21 Ocak 2019