Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  26 Mart 2019

   Göbeklitepe'deki Dizinin Detayları   CANPOLAT Kırsalda Güç Topluyor   Canpolat Ve Açanal'a Dev Miting   Arpacı'dan Cumhur İttifakına Destek   Urfaspor'lu Futbolculardan Tepki   Karaköprü'de Çatışma,Yaralılar Var   URFA'LI 6 AİLENİN ACI GÜNÜ   TÜRK Milli Takımının Maçı Bu Akşam   Urfa AK Parti'den Reklam Filmi-İZLE   Canpolat'tan Göbeklitepe Daveti   "URFA SAHİPSİZ DEĞİLDİR..!"   Urfaspor Tarsus'tan 3 Puan Aldı  

Site İçi Arama

Röportaj

CEVHERİ URFAPRESS'E KONUŞTU

 AK Parti Milletvekili M.Ali Cevheri URFAPRESS.NET muhabiri Necdet Karadeniz'e konuştu.

Anket

URFASPOR TFF 1. LİG'E ÇIKARMI?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

Arpacı'dan Cumhur İttifakına Destek

Karaköprü'de Çatışma,Yaralılar Var

CANPOLAT Kırsalda Güç Topluyor

Göbeklitepe'deki Dizinin Detayları

Canpolat Ve Açanal'a Dev Miting

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

Muhammediye Gülü Azalıyor mu?

 

Muhammediye Gülü Azalıyor mu?Bu gün günlerden gül reçeli, tarihlerden gül, yüzlerden “gül” ümseme eksik olmasın.

Isparta denilince herkesin aklına hemen “gül” gelir. Gül derya denizdir orada. Gülden krem, tonik, reçel, şurup, sabun evlerde, dükkanlarda yerini alır. Gül festivalleri, gül bahçeleri insana ayrı bir yaşama sevinci verir.

Urfa’da muhammediye gülü vardır. Umarım bu güller unutulmaz ve yetiştirilmeye devam eder. Öyle bir güldür ki, dokunsanız uçuverir, kokusunu mahalleye girince almaya başlarsınız, bir ruh güzelliği sarar sizi.

Gülün Peygamber Efendimiz (SAV)’i temsil etmesi ise, gül sevgiyi ifade eder. Peygamber efendimiz de Allah’ın en çok sevdiği insan olması dolayısla gülün anlamı daha da bir artar. Ayrıca efendimizin o güzel kokusu gül kokusuna benzetilir.

***

Annem senelerdir, gülleri çok sevdiğini söyler dururdu. Fakat öyle böyle değil . Güllere doymayan bir kadındır kendisi, bana der ki; kızım bahçeye gül ektiniz mi? Evet derim. Gelir bakar, bu kadar mı? Der.

Annemle bir gün Afyon’da buluştuk ailece. Giderken anneler günüydü. Kendisinin çok sevdiği kırmızı, kokulu gülleri bahçeden topladım. Suya koydum. Sabah işe giderken suyunu boşalttım. İş yerine götürdüm tekrar suya koydum. Yola çıkarken tekrar suyu döktüm. Ve nihayet gülleri anneme sağ salim götürdüm çünkü sevgi emektir. Annemin o gülleri koklayışı, o gülleri görünce sevincini anlatamam.

Bunları götürüp reçel yapacağım dedi. Yani gül aşkımız bitmiyor.

Ben de gülleri sever, kokusuna bayılırım.

Fakat bir kez daha anladım ki, öğrenmenin yaşı yok. Annem hep gül reçeli yap derdi. Ben onu bu konuda pek dinlemezdim. Geçen gün kırmızı, kokulu güllerden gül reçeli yaptım. Gül reçeli yapmanın aşamaları bile harika bir ritüel. Ya yaparken yayılan o güzel mis kokusu, gülün mayalanması anlatılmaz ancak yaşanır.

Sonra annemi aradım. –Anne sana teşekkür ederim. Beni gül reçeli ile tanıştırdın. Evde yapılan gül reçeli bir başka oluyormuş, dedim. O da anlatmaya başladı.

“Babamın sülüklü adında kocaman büyük bir yeri vardı. Bahçelerden oluşan kocaman bir yerdi. Orada bu kokulu muhammediye güllerinden yetiştirirdik. Evimizden gerçek bal, pekmez eksik olmazdı ama illa da babam bu güllerden şurup yapmamızı, reçel yapmamızı isterdi. Kocaman tenekelerle o güller koparılır sonra bir sülaleye yetecek kadar gül şurupları yapılırdı. İşte bu yüzden ben gülleri çok severim” dedi.

Orada bir kez daha durdum. Kaç yaşına gelmiştim. Annemin bu anısını ancak biraz derine inince öğrenebilidim. Ne kadar yüzeysel yaşıyoruz, oysa annemle saatlerce sohbet ettiğimi sanırdım. Daha öğrencek çok şey var.

Gül reçeli tadında bir gün dilerim.

Ekleme Tarihi: 27 Mayıs 2018 12:41

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

CANPOLAT Kırsalda Güç Topluyor

 Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesi AK Parti Belediye Başkan adayı Mehmet Canpolat, ilçe genelinde seçim çalışmalarını sürdürüyor.

Köşe Yazarları

Mustafa ARISÜT

 

Osman Ataman BİNER

 

Mehmet YALÇIN

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Ayten DOĞAN

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

Mahmut MANCI

 

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Belgin Turan SATICI

 

Hüseyin GÜZEL

 

İsmail MUTLU

 

İsmail ARSLAN

 

Mehmet CANBEYLİ

 

Halil SAVAŞ

 

Müslüm AKTÜRK

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  26 Mart 2019