Anasayfa     Günün Haberleri     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  26 Haziran 2019

   İki Otomobil Kafa Kafaya Çarpıştı   Vali ERİN'den Oy Kullanma Çağrısı   ŞANLIURFA'DA PATLAYICI PANİĞİ!   URFA'LILAR BU SORUYA DİKKAT!   BİR ZAM HABERİ DAHA   URFA BELEDİYE BAŞKANLARINA..   HALİLİYE ÇİÇEK BAHÇESİ GİBİ   Op.Dr.Yusuf Vehbi Ocak Yazdı........   Canpolat Farkı Hissedilmeye Başladı   Canpolat Farkı Hissedilmeye Başladı   HRÜ'DE KEP GİYME TÖRENİ   DİLAN İZOL OLAYI ANLATTI  

Site İçi Arama

Röportaj

CEVHERİ URFAPRESS'E KONUŞTU

 AK Parti Milletvekili M.Ali Cevheri URFAPRESS.NET muhabiri Necdet Karadeniz'e konuştu.

Anket

URFASPOR TFF 1. LİG'E ÇIKARMI?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK

Günün Manşetleri

Vali ERİN'den Oy Kullanma Çağrısı

İki Otomobil Kafa Kafaya Çarpıştı

Günün Fotoğrafı

Önemli Linkler

Hava Durumu

Asalet Benim Adımla Başlar..!

 

Son bir kaç gündür bir çok dostum, gerek telefonla ve gerek internetten ulaşıp, olması gereken bir konuda sanki çok farklı bir durummuş gibi beni tebrik ediyorlar.


Kendilerine yaklaşımları ve samimi duyguları için teşekkürlerimi sunuyorum.
Ülkemizde gündeme dair yaşanan yüzlerce daha önemli konu ve sorunlar var. Bu mevcut sorunlar kaşısında daha asil bir ülke, halk ve birey olma adına günün önemine binaen güzel bulduğum ve yazarı belli olmayan internette gördüğüm ünlü Fransız imparatoru Napoleon Bonaparte'nin duruşunu anlatan örnek bir makaleyi sizlerle paylaşıyorum.

Asalet Benim Adımla Başlar !

" Napoleon Bonaparte, Paris’te asillerin de katıldığı bir toplantıdadır. İyi giyimli kadınlar ve erkekler, birbirlerini kıskanç ve kimi zaman da aşağılayıcı gözlerle süzmektedirler. Başlar omuz hizasının hep üzerinde karşısındakine adeta yüksek bir basamaktan bakarmışçasına ve kısık gözlerle bakmaktadırlar. Geniş bir salonda, bütün hareketler tek tek gösterilerek, ağır ağır, törensel bir havada gerçekleştirilmektedir.

Büyük bir masanın etrafına dizilmiş kadınlar ve erkekler kendilerini tanıtmaya başlamışlardır. Herbiri kendini uzun isimlerin ardından tanıtır. Asaletin simgesi olan soy ağacından asil isimlerle başlarlar kendilerini tanıtmaya. “ kont Michel’in oğlu, baron William’ın kardeşi, düşes Catherine’nin kızı...” Gösterişli kadınlar ve erkekler uzun uzun asaletini paylaştıkları yakınlarının isimlerinin ardından kendi isimlerini söylerler.

Sıra Napoleon’a geldiğinde, müthiş bir ifade kullanır: “ Ben Napoleon Bonaparte ve asalet benim adımla başlar!” Asalet benim adımla başlar.
Asalet senin adınla başlar.
Onların kendi adına sahip oldukları hiçbir şey yok. Büyük ailelerine sığınıyorlar. Geçmişte kalmış yakınlarının gölgelerine sığınıp, kendilerine asalet payı arıyorlar. Artık kendilerine ait paye kalmadı. Ölülerinden dileniyorlar ve hayatta olduklarını ispatlamak için geçmişten kanıtlar peşindeler. Yaşıyor olmalarının karşılığı yok. Kendilerini tanıtırken bu kadar uzun cümleler seçtiklerine bakma. Tükenişlerini fiyakalı cümlelerle gizleme çabası bu.
Hayat yeniden başlıyor. Geçmişte olup bitenler, artık bir hikayenin sayfalarda kalmış izdüşümleridir. Şimdi yeni bir perde açılıyor. Zengin ailelerinin erişilmezliğini gösterip, seni bir kumpasın içine sokma çabasındalar.
Hayat seninle başladı.

Hayat senin ilk adımını attığın gün yeniden yaratıldı. İlk ekmeği dişlediğin gün başladı hayat. Asla ulaşılmaz olduklarına inandırmaya çalışıyorlar seni. Asla yenilmeyeceklerine, sahip olduklarına senin hiçbir zaman sahip olamayacağına inanmanı istiyorlar. Onlarla yüzyüze geldiğinde ezik bir duruşla, bakışlarını yere eğmeni bekliyorlar.
Geçmişten asalet biçiyorlar kendilerine.

Bu kentin gösterişli sokaklarını hakkettiklerini, güzel kadınları, evlerin en iyisini, elbiselerin en güzelini hakkettiklerine inanmanı bekliyorlar. Oysa hayat yeniden başlıyor.
Senin aşkını hakkeden güzel kadınlar, göz uçlarıyla sana bakıyorlar. Onların güçsüz kollarında salınırken, senin ateşten kalbinin hayalini kuruyorlar.
Asalet senin adınla başlar.
Zihnin, kalbinin, ruhunun hakkını almalısın. Arınmışlığının ve masumiyetinin haklarını almalısın onlardan.
Senin yüreğin bu topraklardan yaratıldı ve sen gözyaşlarını bu gökyüzünden alıyorsun. Bu sokaklar senin yürüyüşlerin için var. Asfalta dökülen kanlar senin kardeşlerinin. Onların sentetik ruhlarının asaletine inanma sakın. Yakana inatçı bir gülümseme tak ve yürü.
Hayatı senin gülümsemelerin yeniden kuracak.
Onlar bir büyük yalanın oyuncuları sadece. Bu yalana inandıkça büyüyecekler.
Bir illüzyonun gölgesine sığınıyorlar. Kovulduğun binaların kapısında ürkek yürümeni, çalıştığın konfeksiyon atölyesinde utançla oturmanı, altına girdiğin yükten, işsiz babandan, gündelikçi annenden, fabrikada çalışan kızkardeşinden, serseri ağabeyinden utanmanı bekliyorlar.


Asalet, kokuşmuş bir hayatın ortasında, orospu uzlaşıların arasında mutlak gerçekliğin arkasında dik durabilmektir.

Asalet, düşmanların saldıracağı bir gece dostunun yerine yatağına girip, yorganı üzerine çekebilmektedir.


Asalet, çöl sıcağında, üzerinde kemiklerini kıracak kadar ağır bir kayanın altında, O’nun adını sayıklamaktır.


Asalet Bilal’in adıyla başlar.


Asalet Ebuzer’in adıyla başlar.


Asalet senin adınla başlar.
Şimdi başını dik tut ve yürü.
Şimdi annenden ve sevgilinden kalma dualarını yanına al ve yürü. Hayatı yeniden kuracak bir inadın, hayata yeni anlamlar katacak bir asaletin çocuğusun sen..."

Ülkem insanın özlemini duyduğu Asaletin ve asaletli devlet anlayışının kendi ismi ile başlaması dileği ile hayatı doğruları ve Asil bir yaşamı seven isteyen herkese saygılarımla..

Ekleme Tarihi: 10 Şubat 2018 12:27

Yazarın Diğer Yazıları İçin

Yorum Ekle

Yazdır

Flash Haber

Canpolat Farkı Hissedilmeye Başladı

 31 Mart Yerel Seçimlerinde Haliliye'den belediye başkanı seçilen Mehmet Canpolat, sosyal medyayı etkin ve düzgün kullanımı ile vatandaşlara dokunmayı başardı.

Köşe Yazarları

Op.Dr.Yusuf Vehbi OCAK

 

Mehmet YALÇIN

 

Ali ÇİZMECİOĞLU

 

İmam Hüseyin SAVAŞ

 

Mustafa ARISÜT

 

Mahmut MANCI

 

Osman Ataman BİNER

 

Müslüm AKTÜRK

 

Ahin GÜNEŞ

 

H.İbrahim TORU

 

Abuzer AKBIYIK

 

İbrahim TORU

 

Halil ÇİNİ

 

Belgin Turan SATICI

 

Hüseyin GÜZEL

 

İsmail MUTLU

 

Yusuf AKTAŞOĞLU

 

Ayten DOĞAN

 

Halil SAVAŞ

 

GÜLSÜM MUNAR

 

Murat Şahin ŞAHANOĞLU

 

Adullah R.ELÇİ

 

Halil ÇAKIR

 

Metin ŞENAY

 

Mehmet CANBEYLİ

 

İsmail ARSLAN

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

DENEME

 

Anasayfa     Günün Haberleri     Sitene Ekle     Urfapress Tv     Yazarlar     Foto Galeri     Künye     İletişim  

  26 Haziran 2019