31 Mayıs 2017 16:47

ḪIRḪSIZ KÉRİM!..

ḪIRḪSIZ KÉRİM! (KOḪISI SEBBEḪ ÇIḪAR!)

***

Ḫırḫız Kérim’i tanır mısınız? Tanımazsanız bile çoğunuz duymuşsunuzdur. Ḫırḫız Kérim o kadar maharetliymiş ki, düz duvara bile çıkarmış! Açmadığı kapı, tırmanmadığı duvar, atlamadığı yükseklik yoktu. Öyle ki; Yaşadığı dönemde Urfa’yı, daha doğrusu Türkiye’yi birkaç spor dalında başarı ile temsil edebilecek kabiliyette bir babayiğitti.(!) Yalnız çalışırdı.

Hep sabah ezanından bir iki saat öncesinden mesaisine başlardı. Bu ister bir ev olsun ister bir dükkân, onun için hiç fark etmezdi.

Bir gece Attar Pazarı’ndaki bir dükkanı kestirir gözüne. Amacı yükte hafif pahada ağır olan şifalı bitkilerden aşırmaktır. Bunların arasında safran, kına, ıhlamur gibi bitki, ya da hekimlikte kullanılan çeşitli hammaddeler vardır.Ḫırḫız Kérim, kendine has metoduyla dükkanın kilidini açar ve içeri girer. Tam da iş üzerindeyken çarşının bekçisine yakalanır!

Çarşı karanlıktır! Bekçi Kerim’i seçemez.

Bekçi,

-Hop! Dur baḫım hele! Gecenın bı vaḫtında sen ne ariysan?

Kerim zor durumdadır! Yakayı ele vermek üzeredir. Hemen kendini toparlar ve cevabı yapıştırır!

-Bı tüken bızım bekçı ҽmmı! Ölen bi konşımız üçın, kefınlıḫ, aha bi de koḫı almaḫ üçın geldım.

Kerim hemen eline geçirdiği koku şişesinin kapağını açar ve bekçiye,

-Hele aç avciy! Bı koḫıdan birezim avcıya tökım, üziye göziye sürt bi selavat getır!

Bekçi avucuna dökülen sıvıyı yüzüne sürer salavatını getirir.

Kerim’e,

-Hanı? Bı ne biçim koḫı? Heç koḫmiy!

Kerim,

Bekçı ҽmmı! Bının koḫısı sebbeḥe çıḫar! der ve dükkandan alacaklarını alır, işini bitirir kepengi indirir ve gözden kaybolur.

Bekçi sabah olunca herkesin kendisine hayretle bakıp güldüğünü görünce şaşırır! Karakola vardığında ise amiri, “Yüzünün bu hali ne?” diye sorar! Bekçi deliye dönmüştür! Koridordaki aynaya koşar. Bir de ne görsün! Yüzü gözü mürekkeple boyanmıştır.

O an gece yaşadıklarını hatırlar. İçinden, “Vay nammısız vay! Demaḫ boşına sölememiş koḫısı yarın çıḫar deye! Vay ḫırḫız oğlı ḫırḫız vay!”

İşte Urfa’da sıkça kullanılan “Koḫısı yarın çıḫar!” deyiminin asıl hikayesi budur.

****“KÜLTÜR VE SANAT YAĞMURLARI ALTINDA ISLANMANIZ DİLEĞİYLE” USTA/KRKÇĞL……………..