28 Ağustos 2014 11:45

URFA'DAN BİR ÖMER GEÇTİ...

2000 yılında Urfa'ya atandı..Gerçi biz tanışmakta geç kaldık ,geç tanıdık ama tanıyamama ihtimalini düşününce şükrettik.Tanıdıktan sonra anladımki 44 yıllık eğitimci serüvenimde gıpta ile baktığım feyiz aldığım nadir eğitimci ve yöneticilerden biri.

Urfa'lı değildi...Maraş'ın Afşin ilçesinden.Ama Urfa'nın değerlerine eğitimine birçok Urfalıdan fazla sahip çıktı katkı sağladı.

Adam gibi adam deyimini üstüne biçilmiş şık bir takım gibi taşıdı.Yalnız kalitesi değil liyakatı ve becerisiyle yüzlerce eğitimciye binlerce yöneticiye rehber oldu,kimin ayağı taşa takılsa soluğu yanında aldı ,hocam şunu nasıl yapalım diye başlayan hiçbir sorun onda yanıtsız kalmadı.

Elbet vardı bir dünya görüşü ,ama bulaştırmadı işine kim girse kapıdan yaratılmışların en şereflisi olduğunu bildi ,Ömer gibi yaşamaya çalıştı, taptığı hakkın emri olan, hakkı hep teslim etmeye çalıştı.Bir çok koltuk sahibinin sırtında duran Ata'nın posterini indirip kapısını ardına kadar açıp seccade serdiği dönemlerde ,ne zaman hakkın huzuruna çıkma vakti gelse kapısını arkadan kilitleyip yaptı ibadetini ancak çok yakın olanlar bilir.Biri ne zaman ağzına gıybete bulaştırsa sözünü kesti konu değişti.

Akçeli işlerle hiç işi olmadı para görse yerde karşı kaldırıma geçerdi.Devletin bir çok kademesinde görev yaptı ama kimse toz konduramadı kesip attığı tırnağa bile.Hiç kimsenin yada hiçbir hükümetin adamı olmadı ,devlet terbiyesi içinde sadece adam oldu.Oturduğu hiçbir koltuktan bir şey almadı her koltuğa değeri o kattı.

Haberi aldığım da çok üzüldüm herkesten helallik istemiş.sonradan öğrendim meğer eğitim uzmanı yapmışlar Ömer beyi, kendi kendime o zaten eğitim uzmanıydı diye düşündüm .Meğer mealen kızağa çekilmek demekmiş eğitim uzmanlığı ve başka birçok değerde onunla birlikte eğitim uzmanlığı adı altında kızağa çekilmiş.

Gelişmiş ülkelerde uzmanlar baş tacı edilirken bizde kızağa çekiliyormuş demek.Bu da ancak Türkiye'de olur.illaki birilerinin altına koltuk verebilmek adına yapıldıysa bu başka makamlar icat edip bu değerleri harcamasaydınız keşke onlar değil her defasında ülkem ve gençler kaybediyor.

Teşekkürler Ömer Bey...Urfa'ya Urfalıya yoldaş olduğun için ,sırdaş olduğun için, gönüldaş olduğun için Ömer'i en çok özlediğimiz zamanda bizlere Ömer i hatırlattığın için.

Hani RABBİM Kuran da emretmişti bize:’ İşte bunun için, artık sen onları davet et. Ve emrolunduğun gibi istikamet üzere (Allah'a doğru) ol. Ve onların heveslerine tâbî olma. Ve onlara de ki: “Allah'ın kitaptan indirdiği şeye îmân ettim. Ve sizin aranızda adil (adaletli) olmakla emrolundum. Allah, sizin de Rabbiniz bizim de Rabbimiz. Bizim amelimiz bize, sizin ameliniz size. Sizinle bizim aramızda bir huccet (çekişme) yoktur. Allah, bizi biraraya toplayacak. Ve dönüş, O'na (Allah'adır)

ŞURA -15

Hani RABBİM Kuran da emretmişti bize : ’Muhakkak ki Allah, emanetleri sahibine teslim etmenizi ve insanlar arasında hakemlik yaptığınız zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Muhakkak ki Allah, onunla (bununla) size ne güzel öğüt veriyor. Ve muhakkak ki Allah, en iyi işiten ve en iyi görendir

NİSA -58


Ömer bey helel olmasına olsun da hakkımız , senin gibi helal süt emmiş adamda ne hakkımız olur .varsa bir hak senindir, asıl sen helal et hakkını.